logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Tereny biologicznie czynne - studium przypadku kompleksu magazynowego Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zielona technologia w magazynach
W przypadku inwestycji w zieloną technologię każdy z przedsiębiorców powinien zadać sobie dwa podstawowe pytania. Po pierwsze jaka jest efektywność finansowa inwestycji, z którą niewątpliwie związany jest nakład poniesiony na zaprowadzenie zieleni. Po drugie, jeśli już odpowiedź na pierwsze pytanie jest pozytywna, czy i jaki będzie to miało wpływ na środowisko naturalne oraz wizerunek firmy.

Przypadek firmy Murphy Logistics wskazuje, że odpowiedzi na zadane pytania są korzystne dla przedsiębiorcy, w stopniu przerastającym jego oczekiwania. Zrównoważony rozwój to modny temat. Wiele się na ten temat mówi, niewiele jednak dociera do nas informacji na temat rzeczywistych wdrożeń i ich efektów. Sztandarowy przykład to wymiana źródeł światła i zaopatrzenie opraw oświetleniowych w czujniki ruchu i oświetlenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje stosunkowo prosty i niedrogi sposób na poprawę relacji z sąsiadami i jednocześnie poprawę lokalnego wizerunku magazynu czy zakładu produkcyjnego.
Ogromne, zazwyczaj neutralnie szare ściany, są nierozłącznie związane z obiektem magazynowym czy przemysłowym. Jednak nie w przypadku firmy Murphy Logistics z Minneapolis. Dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu (Richard Murphy Jr.) możliwe jest przekazanie doświadczeń związanych z łąkami wokół magazynów. Ten z pozoru błahy temat w miarę upływu lat stał się źródłem pokaźnych oszczędności, wpłynął na lokalny wizerunek firmy oraz poprawił efektywność ekologiczną obiektów. Celem artykułu jest uzasadnienie implementacji jednego z zielonych rozwiązań, łąki kwiatowej, możliwego do zastosowania na terenach biologicznie czynnych wokół magazynów, w oparciu o studium przypadku firmy Murphy Logistics z Minneapolis oraz badania innych źródeł pierwotnych.

Zrównoważony magazyn
Poprzez zielony magazyn należy rozumieć takie rozwiązanie, które nie tylko posiłkuje się dostępnymi technologiami recyklingu, efektywnego pozyskiwania, wykorzystywania i oszczędzania energii w obiektach magazynowych, ale także efektywnie wykorzystuje posiadane zasoby, racjonalizując organizację procesów logistycznych i kontrolując wpływ na środowisko naturalne, neutralizując negatywne czynniki. Zrównoważony magazyn jest pojęciem szerszym, uzupełniającym zielony magazyn kwestiami socjalnymi, między innymi warunkami wewnętrznymi w magazynie czy satysfakcją z pracy. Jedno i drugie pojęcie nie może być rozpatrywane z pominięciem efektywności ekonomicznej, koniecznej by przekonać inwestorów do poniesienia nakładów. Zrównoważony magazyn to zatem integracja, balans i zarządzanie aspektami ekonomicznymi, socjalnymi i przede wszystkim środowiskowymi obiektów i procesów. Niektóre publikacje dodają czwarty czynnik - kulturę organizacji.

Artykuł zawiera 17610 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 01 luty 2017 14:15

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj