logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Raport Goodman o rynku nieruchomości logistycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grupa Goodman International Limited opublikowała raport na temat możliwości rozwoju rynku nieruchomości logistycznych w Europie. Zgodnie z przewidywaniami analityków Polska ma jedne z najlepszych perspektyw rozwoju w  centralnej i wschodniej Europie w ciągu najbliższych 5 lat.

W porównaniu z poprzednim rokiem, w 2006 roku w całej Europie podwoiły się inwestycje w nieruchomości logistyczne i wyniosły ponad 19 mld euro. Prognozuje się, że inwestycje w roku 2007 będą wyższe i wyniosą ponad 20 mld euro. Wzrost przychodu z tytułu wynajmu powierzchni magazynowych w 2007 roku szacuje się natomiast wśród starych krajów Unii Europejskiej (EU15) na poziomie poniżej 1% m.in. ze względu na spadek stawek czynszu  w roku 2006.

Według analityków najemcy i deweloperzy nieruchomości logistycznych rozszerzą działalność na rynki centralnej i wschodniej Europy, w szczególności na nowe rynki Unii Europejskiej - Rumunii i Bułgarii. Powinien pojawić się popyt najemców na magazyny na terenach zachodniej Ukrainy i Rosji. Jednak według raportu to Polska ma najlepsze perspektywy w centralnej Europie na najbliższe pięć lat. Rynek logistyczny w Polsce będzie rozwijał się poza Warszawę wzdłuż nowych projektowanych autostrad w rejonach Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta.

- Klimat na inwestycje w branży nieruchomości logistycznych jest bardzo dobry. Polska od początku roku 2007 przeżywa gwałtowny wzrost aktywności w produkcji przemysłowej i handlu detalicznym. Strategiczna lokalizacja będzie naszym głównym atutem w porównaniu z innymi rynkami centralnej Europy - komentuje Rafał Bochenek, Country Manager Goodman w Polsce. - Już na początku 2007 roku zmniejszył się współczynnik powierzchni niewynajętych, który w Warszawie spadł do 6,5%, a poza obszarem stolicy do 13%. Odnotowano wzrost wynajmu powierzchni w Warszawie, który wyniósł w pierwszym kwartale 2007 roku 6,3%. Stolice innych Państw centralnej Europy: Bratysława, Budapeszt i Praga  zanotowały w tym okresie spadek. Podaż nowej powierzchni magazynowej klasy A w Polsce na pewno osiągnie w roku 2007 ponad 1 milion metrów kwadratowych i nic nie wskazuje na to, aby w kolejnych 2-3 latach nie kształtowała się na takim samym lub wyższym poziomie.

Z raportu Goodman wynika, że najlepsze perspektywy w ciągu najbliższych pięciu lat wśród krajów EU15 odnotują Holandia, Irlandia, Finlandia i Hiszpania z przychodem całkowitym na poziomie blisko 9% w skali roku. Najsłabiej powinna wypaść Austria, Grecja i Luksemburg gdzie przychód całkowity nie przekroczy 6% w skali roku.

W związku z konkurencją ze strony północno-zachodniej Polski i Słowacji oraz w mniejszym stopniu wschodnioeuropejskich krajów przewiduje się, że najsłabiej prosperującymi logistycznie rynkami wśród miast, w ciągu najbliższych 3 lat będą Berlin, Praga i Wiedeń. Dopiero w 2009 roku ich sytuacja zacznie wracać do normy.

Autorzy raportu prognozują, że wraz z postępującym niedostatkiem miejsc pod główne logistyczne inwestycje w Europie, deweloperzy będą się coraz bardziej skupiać na budowaniu większych nowoczesnych magazynów w bardziej peryferyjnych lokalizacjach.

Raport w jęz. angielskim w formacie PDF.


Ostatnio zmieniany czwartek, 17 lipiec 2008 11:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

DHL poszerza swoje portfolio zarządzania łańcuchem dostaw i analizy poprzez uruchomienie Portalu Transparency DHL Resilience360....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj