logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Sposoby rozwiązywania problemów transportu w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju miast - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Celem artykułu jest przedstawienie problemu oddziaływania transportu na jakość życia w mieście oraz praktyk umożliwiających realizację procesów transportowych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju miast.
 
Koncepcja zrównoważonego rozwoju stała się dziełem krytycznego spojrzenia na niekontrolowany rozwój cywilizacyjny, nie uwzględniający właściwości i praw środowiska naturalnego. Nadrzędną zasadą zrównoważonego rozwoju jest zaspokajanie nie tylko potrzeb doraźnych, ale także potrzeb przyszłych pokoleń, dążąc do zrównoważenia systemów środowiska, gospodarczego i społecznego.
Realizacja założeń zrównoważonego rozwoju w coraz większym stopniu przenika każdą działalność człowieka. Stała się zatem wyzwaniem także dla decydentów odpowiedzialnych za zarządzanie współczesnymi miastami.

Konsekwencje rozwoju transportu w miastach
Miasta zajmują 2% powierzchni Ziemi i są skupiskiem prawie połowy ludności świata. W UE-25 miasta i tereny podmiejskie zajmują około 10% całkowitej powierzchni i są zamieszkałe przez 80% ludności. Według najnowszego raportu The European Environment. State and outlook 2005, w latach 1990 - 2000 ponad 800 000 ha ziemi uprawnej zostało dodatkowo przekształconych w powierzchnie użytkowe: domy, biura, sklepy, fabryki i drogi, co o 6% zwiększyło powierzchnię obszarów miejskich na europejskim kontynencie. Obszar ten jest równy trzykrotnej powierzchni Luksemburga.
Demografowie przewidują, że w najbliższych dziesięcioleciach mieszkańców miast będzie sukcesywnie przybywać. Według danych ONZ, codziennie ze wsi do miast przenosi się na całym świecie 155 440 ludzi. W roku 1950 w miastach żyło 30% światowej populacji, a w roku 2003 już 48%. Szacuje się, że w 2030 r.w miastach będzie mieszkać 60% ludności kuli ziemskiej, a do 2050 r. liczba mieszkańców miast osiągnie 7 mld, tj. 80% światowej populacji.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2006.
Ostatnio zmieniany środa, 11 kwiecień 2007 10:09
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Bezpłatna konferencja "E-administracja dla biznesu" już wkrótce!

Bezpłatna konferencja "E-administracja dla biznesu" już wkrótce!

Instytut Logistyki i Magazynowania serdecznie zaprasza do udziału w III edycji konferencji e-ADMINISTRACJA DLA BIZNESU...

Grupa ORLEN będzie rozwijała działalność na rynku paliw lotniczych

Grupa ORLEN będzie rozwijała działalność na rynku paliw lotniczych

Dalsze umacnianie pozycji rynkowej, wiodąca rola w obsłudze samolotów i dostarczaniu infrastrukturalnych rozwiązań w obszarze...

Grupa Raben przejmuje udziały we włoskiej spółce SITTAM

Grupa Raben przejmuje udziały we włoskiej spółce SITTAM

Grupa Raben przejęła właśnie 20% udziałów w spółce SITTAM, która jest liderem na włoskim rynku...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj