logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Sposoby rozwiązywania problemów transportu w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju miast - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Celem artykułu jest przedstawienie problemu oddziaływania transportu na jakość życia w mieście oraz praktyk umożliwiających realizację procesów transportowych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju miast.
 
Koncepcja zrównoważonego rozwoju stała się dziełem krytycznego spojrzenia na niekontrolowany rozwój cywilizacyjny, nie uwzględniający właściwości i praw środowiska naturalnego. Nadrzędną zasadą zrównoważonego rozwoju jest zaspokajanie nie tylko potrzeb doraźnych, ale także potrzeb przyszłych pokoleń, dążąc do zrównoważenia systemów środowiska, gospodarczego i społecznego.
Realizacja założeń zrównoważonego rozwoju w coraz większym stopniu przenika każdą działalność człowieka. Stała się zatem wyzwaniem także dla decydentów odpowiedzialnych za zarządzanie współczesnymi miastami.

Konsekwencje rozwoju transportu w miastach
Miasta zajmują 2% powierzchni Ziemi i są skupiskiem prawie połowy ludności świata. W UE-25 miasta i tereny podmiejskie zajmują około 10% całkowitej powierzchni i są zamieszkałe przez 80% ludności. Według najnowszego raportu The European Environment. State and outlook 2005, w latach 1990 - 2000 ponad 800 000 ha ziemi uprawnej zostało dodatkowo przekształconych w powierzchnie użytkowe: domy, biura, sklepy, fabryki i drogi, co o 6% zwiększyło powierzchnię obszarów miejskich na europejskim kontynencie. Obszar ten jest równy trzykrotnej powierzchni Luksemburga.
Demografowie przewidują, że w najbliższych dziesięcioleciach mieszkańców miast będzie sukcesywnie przybywać. Według danych ONZ, codziennie ze wsi do miast przenosi się na całym świecie 155 440 ludzi. W roku 1950 w miastach żyło 30% światowej populacji, a w roku 2003 już 48%. Szacuje się, że w 2030 r.w miastach będzie mieszkać 60% ludności kuli ziemskiej, a do 2050 r. liczba mieszkańców miast osiągnie 7 mld, tj. 80% światowej populacji.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2006.
Ostatnio zmieniany środa, 11 kwiecień 2007 10:09
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj