logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza funkcjonalności stron www wybranych firm transportowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kontynuujemy badanie funkcjonalności stron WWW. Tym razem - ze względu na temat przewodni numeru - na naszym celowniku znalazły się wybrane losowo duże, średnie oraz mniejsze przedsiębiorstwa transportowe i spedycyjne. Celem tego cyklu jest przede wszystkim unaocznienie wszystkim zainteresowanym, że to właśnie funkcjonalność serwisu WWW (a nie np. kolorystyka, czy wzornictwo) ma decydujące znaczenie dla pozyskiwania nowych klientów drogą internetową i dla dobrej współpracy z obecnymi partnerami, co przekłada się m.in. na konkretne pieniądze.

Zbadano funkcjonalność 21 serwisów WWW przedsiębiorstw transportowych. Zestawienie w jednym badaniu dużych, średnich i małych przedsiębiorstw jest celowe. O poziomie funkcjonalności serwisu WWW nie decydują bowiem ani rozmiary przedsiębiorstwa, ani też wielkość nakładów finansowych, poniesionych na budowę tego serwisu. O tym, czy serwis jest funkcjonalny, czy też nie, decyduje przede wszystkim świadomość przedsiębiorców i ich wymagania stawiane projektantom.

Badanie zostało podzielone na 4 części.
W pierwszej zbadano, czy serwis daje możliwość nawiązania kontaktu trzema podstawowymi kanałami komunikacji: telefon, formularz WWW i email. Tutaj wszystkie serwisy osiągnęły porównywalne wyniki. Tylko 6 serwisów (C. Hartwig, Dartom, LKW Walter, PEKAES Multi-Spedytor, Trans-Południe i VOS Logistics Polska) otrzymało maksymalną liczbę punktów. Druga część, najbardziej rozbudowana, stanowi przegląd przykładowych czynników, jakie mają wpływ na to, czy strona jest funkcjonalna. W tej części najlepiej został oceniony serwis firmy Dartom, a trochę gorzej firmy C. Hartwig. Najgorzej wypadł serwis firmy Trade Trans, a także firm Euro Transport Polska, Krzysztof Polak i Trans-Bieszczady. Tylko serwis firmy Transmeble International daje klientom możliwość zmiany rozmiaru czcionki w ustawieniach przeglądarki. Brak takiej możliwości utrudnia czytanie osobom, mającym problemy ze wzrokiem. Ten serwis także - jako jedyny - pozwala rozróżnić hiperłącza odwiedzone od tych, które jeszcze nie zostały odwiedzone. Brak takiej możliwości utrudnia nawigację użytkownikom. Osoba, która weszła na stronę, przegląda ją i w pewnym momencie zaczyna zastanawiać się, czy była już wcześniej w danym dziale, czy też nie. Powstaje wówczas niepotrzebne pytanie, czy powinna ona skorzystać z hiperłącza, czy też nie ma to sensu, bo już wcześniej z niego skorzystała. Błąd związany z brakiem różnicy w wyglądzie hiperłączy odwiedzonych i tych, które nie zostały jeszcze odwiedzone, zalicza się do najczęściej występujących błędów na stronach internetowych. Serwis firmy LKW Walter - jako jedyny - posiada własne, wartościowe strony informujące o błędach. Ich brak wpływa negatywnie na poziom funkcjonalności serwisu. Strony takie dają użytkownikowi możliwość zrozumienia, dlaczego wystąpił błąd. Zamiast skomplikowanego i niezrozumiałego kodu o błędzie użytkownik serwisu otrzymuje prosty komunikat i instrukcję dalszego postępowania. W serwisie firmy LKW Walter dodatkowo pojawia się możliwość skorzystania z wewnętrznej wyszukiwarki, ułatwiającej znalezienie szukanej strony. Warto pomóc klientom w rozwiązaniu problemu, jeśli już wystąpi. Klient doceni to, że nie jest osamotniony w sytuacji problemowej. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko, że zdenerwowany klient opuści serwis. W trzeciej części badania sprawdzono, czy w serwisach nie występują trzy wybrane utrudnienia, które mogą najbardziej denerwować użytkowników i wpłynąć na ich decyzję o opuszczeniu serwisu. W tej części najgorzej wypadł serwis firmy Krzysztof Polak i Trans-Bieszczady, a niewiele lepiej serwisy firm Trans-Południe i VOS Logistics Polska. Pozostałe serwisy nie wprowadzają dodatkowych utrudnień dla użytkowników.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka", nr 2/2006.
Ostatnio zmieniany środa, 13 grudzień 2006 11:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj