logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rynek usług TSL w Polsce: analiza i perspektywy wzrostu - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Badanie satysfakcji klientów branży TSL (przeprowadzone po raz czwarty) pokazuje obszary, które są preferowane przez firmy przy wyborze partnera z branży transportowo - spedycyjno - logistycznej. Najczęściej oczekują one od swoich partnerów usług przewozowych (prawie 80% wskazań) i spedycyjnych (prawie 70%) oraz kurierskich (60%). Usługi celne (prawie 55%), magazynowania (47%), logistyczne (44%) są wymieniane w dalszej kolejności. Najmniejsze zainteresowanie budzą usługi informacyjne (prawie 11%) i finansowe (ponad 7%). Najwięcej firm (25%) korzysta z 3 różnych usług lub nawet 4 (20%). Jednocześnie liczba firm, które korzystają tylko z 1 usługi, kształtuje się na poziomie 18%, jak również liczba firm korzystających z 5 usług stanowi ponad 14% wszystkich respondentów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zmienia się definicja usług przewozowych czy spedycyjnych, mimo że nadal stosowane są te same określenia. Jak wynika z analiz firm TSL, coraz więcej z nich wykorzystuje systemy IT, oferując klientom m.in. możliwości przesyłania raportów czy też śledzenie przesyłki w Internecie. Nadal jednak część z tych firm postrzega się jako przewoźnicy czy też spedytorzy i tak też plasuje się wizerunkowo na rynku. Logistyka najczęściej kojarzona jest natomiast (zwłaszcza w Europie Zachodniej) z zarządzaniem towarem klienta w magazynie przez operatora. Magazyn może być zarówno operatora, jak też klienta. W Polsce często występuje pojęcie logistyki bezmagazynowej, opartej na sieci terminali (flow logistics). Zmniejsza to konieczność zamrożenia kapitału, a także umożliwia klientowi szybkie dotarcie do swoich klientów bez ponoszenia znacznych kosztów przechowywania towarów.

Analiza respondentów
Niespełna 62% firm odpowiedziało na pytanie dotyczące udziału głównego partnera TSL w ich kosztach. Prawie 18% badanych stwierdziło, że nie przekracza on 2%, 13% firm uznało, że kształtuje się on na poziomie od 2,1 do 5% i tyle samo, że od 5,1 do 10%. Niespełna 10% firm szacuje ten udział na poziomie powyżej 20%.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2004.
Ostatnio zmieniany wtorek, 08 styczeń 2008 14:13
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Podróżni w całej Polsce mogą już kupić pakiet biletów na przejazdy trzech przewoźników - PKP...

Grupa GEFCO promuje kulturę francuską w Polsce

Grupa GEFCO promuje kulturę francuską w Polsce

Firma GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

OT Logistics przejmie kontrolę operacyjno-finansową nad chorwackim portem

OT Logistics przejmie kontrolę operacyjno-finansową nad chorwackim portem

OT Logistics, dzięki porozumieniu z innymi akcjonariuszami Luka Rijeka, będzie mogła operacyjnie kierować chorwackim portem....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj