logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Problematyka optymalizacji przewozów całopojazdowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Problematyka optymalizacyjna w transporcie
Transport jest dziedziną gospodarowania, w której efektywność jest wypadkową oddziaływania różnorodnych czynników, w dużej mierze zewnętrznych w stosunku do podmiotów transportowych i od nich niezależnych. Oddziaływanie tych czynników powoduje, że planowanie i realizacja procesów transportowych, a szczególnie optymalizacja decyzji operacyjnych, jest bardzo trudnym zadaniem. Istotnym czynnikiem jest też złożoność procesów transportowych. Z drugiej jednak strony właśnie ta złożoność stanowi wyzwanie dla nauk i dyscyplin zajmujących się rozwiązywaniem problemów optymalizacyjnych. Czy jednak istnieje możliwość opracowania skutecznych, naukowych metod rozwiązywania takich problemów? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Transport jest dość specyficzną i trudną z organizacyjnego punktu widzenia działalnością. Między podejmowanymi decyzjami a efektywnością procesów transportowych istnieją nieliniowe zależności, które trudno jest przedstawić za pomocą matematycznych modeli.
Bez takich modeli, formuł matematycznych, algorytmów, nie mogą funkcjonować optymalizacyjne programy komputerowe. A właśnie wykorzystanie nowoczesnych technologii do optymalizacji decyzji jest jednym z najważniejszych celów opracowywania takich metod. Z tego powodu w praktyce stosowane są metody o charakterze intuicyjnym, co pozwala jeśli nie na znalezienie najlepszego rozwiązania to przynajmniej na wybranie zadowalającego w krótszym czasie.

Zastosowanie metod optymalizacyjnych jest często obwarowane koniecznością spełnienia określonych warunków; nieraz - co trzeba zaznaczyć - warunków upraszczających. Takie podejście do szukania optymalnych rozwiązań budzi podejrzenia o tworzenie bezużytecznej, teoretycznej (w potocznym, negatywnym znaczeniu) wiedzy, nieprzydatnej w praktycznej działalności gospodarczej. Pojawia się tutaj zagadnienie, które nie będzie rozwijane w niniejszym artykule, ponieważ jest to temat odrębny, a mianowicie, czy metody i modele optymalizacyjne muszą zawsze idealnie odwzorowywać rzeczywistość, w której funkcjonują przedsiębiorstwa? Uproszczenia pozwalają na zastosowanie prostszych i mniej pracochłonnych sposobów, co może mieć uzasadnienie jeśli otrzymane rozwiązania faktycznie nie odbiegają w zasadniczy sposób od najlepszych wyników. Uproszczenia takie stosowane są również przez praktyków właśnie ze względu na wspomnianą pracochłonność i czasochłonność podejmowania decyzji. Bez wątpienia jednak, uwarunkowania te w mniejszym lub większym stopniu powinny być uwzględnione, a wymóg ten odnosi się również do jednego z najbardziej znanych optymalizacyjnych problemów transportowych.

"Problem transportowy" jako narzędzie optymalizacji działalności operacyjnej transportu
Tak zwany "Problem transportowy" lub "zadanie transportowe", czy "zagadnienie transportowe" od wielu lat są opisywane w literaturze zarówno w dziedzinach takich, jak badania operacyjne, programowanie liniowe oraz ekonomika transportu i logistyka. Metoda ta ma różne odmiany: zamknięte zagadnienie transportowe, otwarte zagadnienie transportowe, zagadnienie transportowo - produkcyjne, minimalizacja pustych przebiegów. Pokrótce problem ten można określić w następujący sposób: należy opracować optymalny plan transportowy połączeń określonej liczby odbiorców od określonej liczby dostawców (tabela 1). Zakłada się, że są to jednorodne ładunki, a więc odbiorcy nie są ograniczeni do na przykład jednego dostawcy, ale mogą wybierać spośród wszystkich dostępnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2007.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 sierpień 2007 12:26
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj