logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ryzyko w morskich przewozach kontenerowych - ładunki chłodzone

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Niewątpliwe zalety konteneryzacji sprawiły, że przeżywa dziś ona swój prawdziwy rozkwit. Dynamika wzrostu przewozów kontenerowych jest imponująca. Tylko w 2006 roku przewieziono 139,3 mln TEU, o 174% więcej, niż w roku 1996.
Rozwój konteneryzacji przyczynił się z jednej strony do ograniczenia wielu szkód ładunkowych, z drugiej jednak stał się źródłem nieznanych dotychczas ryzyk.
Spośród ponad 21 mln TEU dostępnych na świecie, aż 19 mln wykorzystywanych jest w transporcie morskim. Potencjalnie każdy z kontenerów może zostać użyty niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na kwestie bezpieczeństwa w łańcuchach dostaw i możliwości użycia kontenerów w atakach terrorystycznych oraz do przemytu na przykład broni masowego rażenia. Kontenery i statki je przewożące mogą stać się nie tyle celem ataku, co środkiem do jego przeprowadzenia. Również ubezpieczyciele dopatrują się wzrostu ryzyka ubezpieczeniowego w dynamicznym rozwoju konteneryzacji i powiązanej z tym koncentracji masy ładunkowej na terminalach i statkach.

Rynek przewozów ładunków chłodzonych
W 2005 roku globalny eksport towarów wymagających niskich temperatur wyniósł około 270 mln t, w tym około 180 mln t stanowiły owoce i warzywa, około 90 mln t - mięso, ryby i przetwory mleczne. Około 80 mln t zostało przewiezionych drogą morską chłodniowcami i kontenerami chłodniczymi. Prognozuje się, że wolumen przewozów ładunków chłodzonych w kontenerach osiągnie w 2012 roku aż 102 mln t. Jest to konsekwencja wzrostowego trendu w przewozach tej grupy ładunków oraz odwrotu od konwencjonalnych chłodniowców na rzecz kontenerów chłodzonych. Łączna pojemność tych ostatnich (ponad 1,371 mln TEU w 2006 roku) stanowi już ponad dwukrotność pojemności oferowanej przez klasyczne chłodniowce. Do największych armatorów, operujących na rynku przewozów regularnych w kontenerach chłodzonych, należą Maersk Line (około 21%) oraz P&O Nedlloyd (około 12%).

Ładunki chłodzone - owoce i warzywa
Przepływy owoców i warzyw z plantacji do ostatecznego konsumenta tworzą tak zwane łańcuchy chłodnicze (ang. cold chain, cool chain), będące wyzwaniem dla współczesnej logistyki. Ładunki chłodzone, w szczególności owoce i warzywa, to grupa szczególnie wymagająca w transporcie morskim i podatna na uszkodzenia. Ze względu na dużą zawartość wody i wysoki poziom aktywności biologicznej, niezbędne przy ich przewozie jest zachowanie odpowiednich warunków klimatycznych w kontenerze, co osiąga się zarówno prostymi metodami (utrzymywanie wyznaczonej temperatury, wilgotności, wentylacji), jak i bardziej złożonymi (na przykład zastosowanie modyfikowanej czy kontrolowanej atmosfery). Celem tych działań jest spowolnienie procesów biochemicznych i ograniczenie aktywności mikroorganizmów. Owoce i warzywa muszą być transportowane w ściśle określonych granicach temperatur, które w pewnych przypadkach bliskie są temperaturze przechłodzenia lub zamrożenia. Na przykład brzoskwinie i nektarynki powinny być przewożone w temperaturze -0,5 do 0°C, podczas gdy temperatura przemarzania wynosi już -0,9°C. Podobnie wrażliwe na wahania temperatury jest kiwi. Dodatkowo owoce te podatne są na działanie etylenu. Jego stężenie, przekraczające 0,1 ppm, może zapoczątkować proces dojrzewania kiwi już przy 0°C. Niezwykle przydatne w takich sytuacjach są nowoczesne technologie przewozu, na przykład z zastosowaniem kontrolowanej atmosfery (CA), zapewniające odpowiednie warunki w transporcie towarów wrażliwych nie tylko poprzez zachowanie właściwej temperatury, ale także przez zmianę składu procentowego atmosfery wewnątrz kontenera (głównie redukcję zawartości tlenu do średnio 2-3% i podwyższenia stężenia dwutlenku węgla średnio do 5-15%) oraz utrzymywanie jej przez cały czas transportu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2007.

Ostatnio zmieniany środa, 26 marzec 2008 13:05
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj