logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Monitorowanie stanu ładunków podczas transportu

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Możliwości i istota monitorowania ładunków
Coraz większa rzesza klientów firm transportowych i logistycznych dostrzega fakt, iż przedsiębiorstwa te reprezentują w oczach adresatów dostaw nie tylko siebie, ale także - a może przede wszystkim - nadawców ładunków, stanowiąc niejednokrotnie jedyną formę osobistego kontaktu z odbiorcą. Nie przypadkiem wśród najczęściej wymienianych i stosowanych kryteriów oceny przewoźników przez ich klientów znajdują się: średni czas realizacji zleceń (uwzględniany przez 90% firm), dopuszczalne opóźnienie realizacji zleceń (83%), czy odsetek uszkodzeń (85%). Ponieważ zaś celem współpracy z przewoźnikiem jest nie tyle dostarczenie ładunku do odbiorcy (oczywiście przy rozsądnym, uzasadnionym, choć niekoniecznie najniższym koszcie), co dostarczenie ładunku na czas i w stanie niepogorszonym, równie istotne stają się kwestie jakości owych dostaw. W tym wspomniany czas realizacji dostawy, jej terminowość, ale także bezpieczeństwo ładunku. Jakkolwiek odsetek uszkodzeń ładunków może wydawać się niewielki - w przewozach krajowych oraz w relacji Polska - zagranica, odsetek ten wynosi około 0,16%, co oznacza, że przeciętnie uszkodzeniu ulega półtorej przesyłki na 1 000 przewiezionych. Tymczasem w przewozach relacji zagranica - Polska odsetek ten wynosi 0,10%, co daje uszkodzenie jednego na 1 000 ładunków. Odsetek ów wpływa jednak znacząco na ocenę jakości usług transportowych oraz wizerunek dostawców w oczach odbiorców. Jak wskazują tegoroczne badania satysfakcji klientów w branży TSL: „…o tym, czy operator jest idealny - według klientów - decydują nadal dwa czynniki: przewożenie przesyłek w stanie nienaruszonym (poziom istotności 4,83 punktu na 5 możliwych) oraz dotrzymanie uzgodnionych terminów (4,81 punktu)”. Z tego powodu, bezpieczeństwo ładunków podczas całego procesu transportowego staje się, poza ceną i terminowością dostaw, podstawowym kryterium wyboru usługodawcy logistycznego.

Klient chce mieć pewność, że jego ładunek zostanie dostarczony punktualnie, ale również - i co ważniejsze - w stanie identycznym, jak w momencie nadania. Zapewnienie klientowi szerokich mechanizmów monitorowania jego przesyłek, a także umożliwienie dostępu do informacji o nich i ich stanie może być bardzo ważnym elementem oferty rynkowej przewoźników. Z drugiej strony, to sam klient / nadawca może być inicjatorem i stosującym owe mechanizmy, zwłaszcza w zakresie monitorowania stanu ładunków. Monitoring, jako narzędzie wykorzystywane w celu ochrony ładunków, może być rozumiany jako każdy sposób obserwacji ładunku w zakresie jego stanu, warunków przewozu lub składowania oraz położenia. Może być ciągły lub dyskretny, którego zadaniem jest zdobycie informacji o ładunku. Zdobycie owych informacji może między innymi w istotny sposób wspierać dochodzenie odszkodowania w przypadku uszkodzenia ładunku. Tak rozumiany monitoring stanowi niezwykle szeroki obszar rozważań. Mowa bowiem o monitorowaniu położenia i stanu ładunków podczas transportu, prac przeładunkowych, wszelkich manipulacji ładunkiem, magazynowania, czy samego składowania. Na każdym z tych etapów, istnieje potrzeba kontroli i nadzoru, wynikająca z obowiązku dbałości o ładunek. W związku z tym pojawiają się tu takie pojęcia i terminy, jak: śledzenie ładunków i systemy typu track & trace, traceability, kontrola stanu ładunków, automatyczna identyfikacja oraz szereg technologii niejako im służących: kody kreskowe, RFID, komunikacja radiowa, GPS/GPRS, GSM, bazy danych i systemy nimi zarządzające, itp. W artykule poruszone zostaną kwestie dotyczące wyłącznie monitorowania, czy też kontroli stanu ładunków. Klient powierzając ładunek firmie transportowej, czy logistycznej, stawia wymagania dotyczące odpowiedniej jakości i warunków, w jakich będzie obsługiwany. Doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym kontrolę warunków przewozu i przechowywania ładunków są tak zwane "wskaźniki transportowe". Wskaźniki, znane również jako indykatory, są stosunkowo mało znane w Polsce. W użyciu spotkać można szereg różnych określeń dotyczących tego typu produktów. Są one określane mianem wskaźników, indykatorów, etykiet, a nawet utożsamiane z pojęciem opakowań aktywnych, czy też "inteligentnych".

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 19 październik 2012 10:29

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj