logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ internalizacji kosztów zewnętrznych na funkcjonowanie rynków transportowych w UE - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wpływ internalizacji kosztów zewnętrznych na funkcjonowanie rynków transportowych w UE - cz. 2

Rynki transportowe w UE i ich funkcje regulacyjne
Rynki transportowe z właściwym sobie mechanizmem zgłoszeń i realizacji popytu, o typowo regulacyjnym charakterze procesów gospodarczych, funkcjonują na podobnych zasadach jak inne rodzaje rynków usług, także towarowych i pieniężnych. Wraz z układem swoich elementów składowych, ich strukturą i relacjami, jakie występują między nimi, są one samoistnie działającymi regulatorami systemów transportowych. Z racji swej specyfiki i formy działania, a przede wszystkim charakteru mechanizmu regulacyjnego, wchodzą one wraz z innymi rodzajami rynków w skład tak zwanego autonomicznego podsystemu regulacji działalności transportowej - tak sfery produkcji, jak też i wymiany usług oraz w pewnym zakresie również alokacji zasobów w sektorze transportu. Nie są one jednak jedynym mechanizmem regulacyjnym. Obok bowiem rynkowego, autonomicznego podsystemu, działa w transporcie podsystem regulacji centralnej, którego podstawowym narzędziem i zarazem formą regulacji jest polityka transportowa - tak krajowa, jak i międzynarodowa, wraz z jej rozlicznymi relacjami z innymi rodzajami polityk sektorowych i horyzontalnych UE. Te dwa podsystemy, o różnych w swej istocie mechanizmach regulacyjnych, uzupełniają się w praktyce, tworząc w każdym kraju typowy dla niego system regulacji sektora transportu. Funkcjonowanie tego systemu w sposób schematyczny przedstawiono na rysunku 1.

Podsystem regulacji rynkowej, z właściwym sobie mechanizmem opartym na działaniu prawa popytu i podaży, sam jednakże w praktyce podlega procesom regulacyjnym. Jest on w większości krajów, w tym szczególnie w UE, przedmiotem regulacji centralnej. Regulacja rynków transportowych wynika nie tylko z tego powodu, iż są one niedoskonałym instrumentem regulacyjnym, który w określonych warunkach (istnienia pewnych typów rynków) nie działa dostatecznie sprawnie i może generować znaczne straty ekonomiczne oraz społeczne w samym sektorze transportu i w jego otoczeniu. Wpływa na to nie tylko nadal dominujący, publiczny charakter działalności transportowej, wynikający z konieczności zaangażowania państwa (czynnika publicznego) w tę sferę dostaw produktów - usług, traktowanych jako dobra publiczne (public goods) i wytwarzanych w ogromnym stopniu na bazie składników infrastruktury technicznej o takim samym charakterze, ale także, będąca w znacznym zakresie tego następstwem, skala monopolizacji tych rynków oraz stopień ich niedojrzałości (market maturity). W UE regulacja ta spowodowana była również potrzebą budowy wspólnego rynku, a w tym jednolitego rynku transportowego, który zapewniałby równe warunki konkurencji wszystkim uczestnikom wymiany usług, oparte na jednolitych zasadach dostępu do zawodu przewoźnika i rynku we wszystkich krajach członkowskich. W rezultacie tego, budując wspólną przestrzeń transportową w bezprecedensowy wręcz sposób ingerowano w sferę rynków (przeregulowanie), oddziałując na nie za pomocą centralnego, unijnego mechanizmu regulacji, jakim była i jest polityka transportowa. Zgodnie z jej założeniami, w celu usprawnienia funkcjonowania mechanizmu rynków o takim charakterze i wyrównania mogących tam zaistnieć zniekształceń konkurencji, wprowadzono również instytucję regulatora rynku, który jest podmiotem niezależnym od jego uczestników i działa po to, by zapewnić równy dostęp wszystkim użytkownikom do sieci infrastruktury.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2008.

 
Ostatnio zmieniany czwartek, 20 wrzesień 2012 06:23

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj