logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Komoda - podstawy wspólnej platformy e-logistycznej - w odpowiedzi na politykę transportową Komisji Europejskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejski przemysł logistyczny jest głównym sektorem gospodarki, reprezentującym 13,3% PKB. Ilość towarów przemieszczanych w obrębie krajów EU-25 znacząco wzrasta, co częściowo związane jest z ogólnym wzrostem PKB, jak również z takimi trendami logistycznymi, jak wzrost znaczenia produkcji relokowanej do tańszych krajów oraz centralizacją pomieszczeń magazynowych, co skutkuje koniecznością pokonania większych odległości pomiędzy halą produkcyjną a klientem końcowym. Udział transportu kolejowego w rynku maleje - ze względu na jego niską elastyczność i brak konkurencyjności - na rzecz stopniowego wzrostu transportu drogowego. Pomimo to, produktywność transportu drogowego spada, co częściowo związane jest z dużym zatłoczeniem na drogach i w efekcie opóźnieniami w dostawach, jak również z wyższymi kosztami operacyjnymi, wynikającymi z przepisów dotyczących limitu czasu pracy kierowców oraz brakiem odpowiednich kierowców. Transport drogowy jest także silnie związany z ropą naftową (73% zużycia ropy naftowej w Europie przypada na transport), która w ostatnim okresie charakteryzuje się nagłymi wahaniami cen, co z kolei skutkuje nieprzewidywalnymi kosztami paliwa. Transport drogowy ma również znaczący wpływ na środowisko naturalne, odpowiadając za około 6% całkowitej emisji CO2 w Europie. Również inne zewnętrzne determinanty transportu drogowego, jak hałas, wypadki, zatłoczenie dróg, jakość powietrza i infrastruktury nie pozostają bez znaczenia.

Głównym czynnikiem powodzenia przedsięwzięcia jest rola funkcji logistycznych oraz dostępność do kluczowych informacji, koniecznych do zapewnienia swobodnego przepływu dóbr w łańcuchu dostaw. W październiku 2007 roku Komisja Europejska sformułowała cel dla Europy, aby zwiększyć efektywność oraz stopień integracji i zrównoważenia rozwoju transportu towarowego. Komisja określiła plan działania, który doprowadzić ma do zwiększenia dobrobytu i konkurencyjności Europy, poprawy międzynarodowych zależności społecznych i środowiskowych, zmniejszenia uzależnienia Europy od paliw kopalnych oraz optymalizacji potencjalnych przepływów transportowych na średnich i długich dystansach. Aby umożliwić wdrożenie zaproponowanego planu działania, Komisja ustanowiła finansowanie badań (poprzez 7. Program Ramowy) na rzecz wypracowania wzorców prezentujących możliwość optymalnego połączenia transportu kolejowego, drogowego i wodnego w ramach istniejących głównych korytarzy transportowych, tak, aby uzyskać zrównoważone wykorzystanie istniejących zasobów. Tę pełną i efektywną integrację środków transportu w łańcuchach logistycznych określa się mianem KOMODALNOŚCI. Zidentyfikowano znaczną grupę istotnych obszarów logistycznych, między innymi e-freight oraz inteligentne systemy transportowe, które powinny zostać poddane szczegółowej analizie. Systemy logistyczne powstawały głównie w celu wsparcia pojedynczych środków transportu i często są one charakterystyczne dla danego kraju, ze względu na różne praktyki i możliwości, istniejące w danym państwie. Poziom złożoności jest wyższy w intermodalnych łańcuchach transportowych, ponieważ różne podmioty odpowiedzialne są za organizację i kontrolę poszczególnych etapów łańcucha transportowego. Powyższe zagadnienia dodatkowo utrudnia fakt wzrastających wymagań klientów, którzy dokładnie określają, co i kiedy chcą otrzymać.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 wrzesień 2012 06:12

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Jakie oszczędności daje karta paliwowa?

Jakie oszczędności daje karta paliwowa?

W Polsce możemy obserwować dynamiczny rozwój branży TSL. Nasz kraj to największy przewoźnik drogowy w...

Dołącz do liderów innowacji w Wielkopolsce!

Dołącz do liderów innowacji w Wielkopolsce!

Zapraszamy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu Województwa Wielkopolskiego do udziału w Konkursie o...

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Poziom satysfakcji klientów stacji paliw systematycznie rośnie, maleją z kolei różnice w ocenie poszczególnych sieci....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj