logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Komoda - podstawy wspólnej platformy e-logistycznej - w odpowiedzi na politykę transportową Komisji Europejskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Europejski przemysł logistyczny jest głównym sektorem gospodarki, reprezentującym 13,3% PKB. Ilość towarów przemieszczanych w obrębie krajów EU-25 znacząco wzrasta, co częściowo związane jest z ogólnym wzrostem PKB, jak również z takimi trendami logistycznymi, jak wzrost znaczenia produkcji relokowanej do tańszych krajów oraz centralizacją pomieszczeń magazynowych, co skutkuje koniecznością pokonania większych odległości pomiędzy halą produkcyjną a klientem końcowym. Udział transportu kolejowego w rynku maleje - ze względu na jego niską elastyczność i brak konkurencyjności - na rzecz stopniowego wzrostu transportu drogowego. Pomimo to, produktywność transportu drogowego spada, co częściowo związane jest z dużym zatłoczeniem na drogach i w efekcie opóźnieniami w dostawach, jak również z wyższymi kosztami operacyjnymi, wynikającymi z przepisów dotyczących limitu czasu pracy kierowców oraz brakiem odpowiednich kierowców. Transport drogowy jest także silnie związany z ropą naftową (73% zużycia ropy naftowej w Europie przypada na transport), która w ostatnim okresie charakteryzuje się nagłymi wahaniami cen, co z kolei skutkuje nieprzewidywalnymi kosztami paliwa. Transport drogowy ma również znaczący wpływ na środowisko naturalne, odpowiadając za około 6% całkowitej emisji CO2 w Europie. Również inne zewnętrzne determinanty transportu drogowego, jak hałas, wypadki, zatłoczenie dróg, jakość powietrza i infrastruktury nie pozostają bez znaczenia.

Głównym czynnikiem powodzenia przedsięwzięcia jest rola funkcji logistycznych oraz dostępność do kluczowych informacji, koniecznych do zapewnienia swobodnego przepływu dóbr w łańcuchu dostaw. W październiku 2007 roku Komisja Europejska sformułowała cel dla Europy, aby zwiększyć efektywność oraz stopień integracji i zrównoważenia rozwoju transportu towarowego. Komisja określiła plan działania, który doprowadzić ma do zwiększenia dobrobytu i konkurencyjności Europy, poprawy międzynarodowych zależności społecznych i środowiskowych, zmniejszenia uzależnienia Europy od paliw kopalnych oraz optymalizacji potencjalnych przepływów transportowych na średnich i długich dystansach. Aby umożliwić wdrożenie zaproponowanego planu działania, Komisja ustanowiła finansowanie badań (poprzez 7. Program Ramowy) na rzecz wypracowania wzorców prezentujących możliwość optymalnego połączenia transportu kolejowego, drogowego i wodnego w ramach istniejących głównych korytarzy transportowych, tak, aby uzyskać zrównoważone wykorzystanie istniejących zasobów. Tę pełną i efektywną integrację środków transportu w łańcuchach logistycznych określa się mianem KOMODALNOŚCI. Zidentyfikowano znaczną grupę istotnych obszarów logistycznych, między innymi e-freight oraz inteligentne systemy transportowe, które powinny zostać poddane szczegółowej analizie. Systemy logistyczne powstawały głównie w celu wsparcia pojedynczych środków transportu i często są one charakterystyczne dla danego kraju, ze względu na różne praktyki i możliwości, istniejące w danym państwie. Poziom złożoności jest wyższy w intermodalnych łańcuchach transportowych, ponieważ różne podmioty odpowiedzialne są za organizację i kontrolę poszczególnych etapów łańcucha transportowego. Powyższe zagadnienia dodatkowo utrudnia fakt wzrastających wymagań klientów, którzy dokładnie określają, co i kiedy chcą otrzymać.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2009.

 
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 wrzesień 2012 06:12

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj