logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zagadnienia logistyczne i ekonomiczne transportu węgla brunatnego w kopalniach z zastosowaniem przenośników o regulowanej prędkości taśmy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Powierzchniowe węglowe przenośniki taśmowe to maszyny górnicze, które zużywają do 10% energii elektrycznej w kopalniach węgla brunatnego. Zwykle stosowane są w Polsce przenośniki węglowe o stałej prędkości taśmy. Poprzez zastosowanie nowych technik do budowy układów napędowych przenośników węglowych, umożliwiających regulację prędkości taśmy, można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej nawet do 50%. Transport węgla jest bardzo energochłonny i proces ten musi być obecnie szczególnie nadzorowany w aspekcie minimalizowania zużywania energii elektrycznej. Polska jest jednym z największych producentów węgla brunatnego na świecie i przy wydobyciu rocznym około 62 mln ton, to także ważny czynnik klimatyczny przyczyniający się pośrednio do zmniejszenia emisji CO2.

Ciąg węglowy z przenośnikami o regulowanej prędkości taśmy
Wiele kopalń stosuje jeszcze silniki pierścieniowe średniego napięcia 6kV z rezystorami rozruchowymi, a czasami silniki klatkowe ze sprzęgłem hydrokinetycznym, które zapewniają łagodny rozruch przenośnika węglowego, ale bez możliwości regulacji prędkości taśmy.
Przenośniki bez regulacji prędkości taśmy powinny być głównie wykorzystywane do transportu nadkładu i pracować przy nominalnym obciążeniu. Praca przenośnika z nominalnym obciążeniem taśmy zapewnia najmniejszą energochłonność transportu. W wielu ciągach transportu węgla w polskich kopalniach wykorzystywane są przenośniki o stałej prędkości taśmy.
Moce silników w stacjach napędowych przenośników nadkładowych i węglowych zawierają się w granicach 250 kW - 1,2 MW, w ilości 1 - 4, zależnie od długości przenośnika i szerokości taśmy. Górnicza sieć zasilania, to sieć IT. Silniki stacji napędowych przenośników taśmowych zasilane są zwykle napięciem 6 kV, przy mniejszych mocach z sieci niskonapięciowej (na przykład 3 x 0,5 kV).
Nie jest możliwe, ze względu na zróżnicowaną strukturę geologiczną pokładów węgla, zapewnienie stałej wydajności koparki węglowej, aby jednocześnie zapewniła nominalne obciążenie przenośnika taśmowego o stałej nominalnej prędkości (5,24 m/s). W takich zastosowaniach, dla zapewnienia nominalnego wypełnienia taśmy, niezbędne staje się dopasowanie prędkości taśmy przenośnika do chwilowej wydajności koparki (fot. 1).
W artykule przeprowadzono studium rzeczywistego zespołu węglowych przenośników o regulowanej prędkości taśmy, oddanego do eksploatacji w KWB "Konin" z początkiem 2006 roku na nowej odkrywce "Drzewce". Jest to dotychczas jedyna tego typu aplikacja w Polsce. Na świecie są one już coraz częściej stosowane.
Ciąg węglowy zawiera zestaw 7 przenośników taśmowych o różnych długościach, od około 200 m do około 2 000 m, poziomych lub wznoszących. W analizowanym ciągu węglowym stacje napędowe przenośników wyposażone są w energooszczędne silniki klatkowe i elektroniczne przemienniki częstotliwości, umożliwiające regulację prędkości obrotowej silników, a tym samym prędkości taśmy przenośnika.
Kopalnia "Konin", jedna z trzech kopalni węgla brunatnego w Polsce, wydobywa rocznie, a więc i transportuje około:
[65-70] mln m3 nadkładu (x1,5 ton),
[90-95] mln m3 wody (x1,0 ton),
[10-11] mln ton węgla.

Wydobycie węgla w kopalni "Konin" to blisko 20% krajowej produkcji. Odkrywka "Drzewce", gdzie zastosowano przenośniki o regulowanej prędkości taśmy, ma ciąg węglowy o długości około 5,9 km (rysunek 1).
Kopalnia "Konin" eksploatuje także 3 inne odkrywki z przenośnikami o nieregulowanej prędkości taśmy (v = 5,24 m/s) i silnikami pierścieniowymi 320kW/6kV, o całkowitej długości przenośników węglowych rzędu 20 km i przenośników nadkładowych o łącznej długości rzędu 35 km. Energochłonność ciągu węglowego odkrywki "Drzewce", pracującego ze zmniejszoną prędkością taśm wszystkich przenośników do wartości 2,5 - 3 m/s, jest prawie o 50% mniejsza od energochłonności przenośników pracujących ze stałą prędkością 5,24 m/s w pozostałych odkrywkach.
Zagadnienia kosztów transportu węgla w odkrywce górniczej przenośnikami z nieregulowaną i regulowaną prędkości taśmy będą przedmiotem analizy w dalszej części artykułu. Podstawowym celem tej analizy jest wykazanie konieczności szybkiej modernizacji stacji napędowych przenośników, które nie zapewniają możliwości regulacji prędkości taśmy. Według autora, należy pilnie wyeliminować przenośniki z nieregulowaną, stałą (nominalną) prędkością taśmy z ciągów transportu węgla.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2009.

 
Ostatnio zmieniany środa, 23 maj 2012 12:44

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj