logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport miejski w obsłudze turystyki morskiej w Gdyni

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Turystyka morska stanowi ważny element rozwoju gospodarczego miast nadmorskich. Istotne staje się więc, aby miasto - port tworzyło teren przyjazny dla obsługi turystyki morskiej, było otwarte na potrzeby pasażerów oraz zapewniało im dobrą obsługę komunikacyjną i informacyjną.
Zintegrowany z żeglugą transport miejski może stanowić istotne wsparcie w obsłudze ruchu turystycznego, przyczyniając się do poprawy atrakcyjności połączeń żeglugowych dla obsługi ruchu pasażerskiego, zwiększając tym samym także atrakcyjność miasta.
Gdynię odwiedza corocznie około miliona osób korzystających z tej formy uprawiania turystyki, obejmującej 3 podstawowe obszary: żeglugę promową, żeglugę wycieczkową i tak zwaną "Białą flotę". Każdy z tych obszarów charakteryzuje odmienna specyfika funkcjonowania oraz zapotrzebowanie na usługi transportu miejskiego.

Żegluga promowa
Z żeglugi promowej korzystają zarówno pasażerowie indywidualni zmotoryzowani, jak i podróżujący bez własnego środka transportu. Drugą kategorię stanowią grupy wycieczkowe, przemieszczające się własnym autokarem.
Z Gdyni utrzymywane są dwa serwisy promowe. Podstawowe znaczenie ma linia Gdynia - Karlskrona obsługiwana przez armatora Stena Line. Baza promowa Stena Line, gdzie odbywa się kompleksowa obsługa pasażerów, usytuowana jest w zachodniej części portu, przy Nabrzeżu Helskim. Szacuje się, iż pasażerowie niezmotoryzowani, którzy docierają do bazy, korzystając głównie ze środków miejskiej komunikacji publicznej, stanowią około 30% ogólnej liczby przewożonych osób. W odległości około 100 m od bazy usytuowany jest przystanek "Terminal Promowy", z którego kursują autobusy w kierunku centrum miasta oraz postój taksówek.
Drugie połączenie promowe oferowane jest przez przewoźnika Finnlines w relacjach Gdynia - Helsinki i Gdynia - Rostok. Promy tego operatora cumują w gdyńskim porcie na terminalu ro-ro. Ze względu na brak możliwości obsługi pasażerów na terminalu towarowym, Biuro Odpraw znajduje się w budynku Dworca Morskiego. Po odprawie pasażerowie podróżujący własnym samochodem przejeżdżają na terminal ro-ro samodzielnie, natomiast turyści niezmotoryzowani do miejsca postoju statku dowożeni są przez operatora. Do Dworca Morskiego kursuje z centrum miasta 5 linii autobusowych. Natomiast pasażerowie piesi przypływający do Gdyni, bezpośrednio po opuszczeniu promu na terminalu ro-ro, zmuszeni są do przejścia do przystanków około 1 km.

"Biała flota"
Od 2006 roku w Gdyni, w okresie letnim, oferta przewozowa transportu lądowego do miejscowości Półwyspu Helskiego jest uzupełniana o usługi tak zwanych Tramwajów Wodnych, organizowane przez Zarząd Komunikacji Miejskiej. Oferta ta stanowi częściowe rozwiązanie problemów Półwyspu, borykającego się z kongestią transportową. Usługi przewozu pasażerów do Helu świadczy także przedsiębiorstwo Żegluga Gdańska, w ofercie którego znajdują się ponadto rejsy wycieczkowe po gdyńskim porcie.
Przystań statków "Białej floty" usytuowana jest w najbardziej reprezentacyjnym miejscu Gdyni, w okolicy Skweru Kościuszki, na Nabrzeżu Pomorskim. Niedogodnością dla turystów jest brak skomunikowania przystani środkami komunikacji miejskiej i konieczność pokonania odległości około 1 km z centrum miasta. W celu poprawy dostępności przystani, ZKM utrzymuje bezpłatną linię autobusową (nr 050) z dworca kolejowego do Przystani Tramwaju Wodnego, na której z częstotliwością co 30 minut kursuje autobus piętrowy. Z badań przeprowadzonych przez ZKM w Gdyni wynika, że pasażerowie docierają do przystani Tramwajów przede wszystkim własnym samochodem (36%). Część (około 22%) dociera pieszo, pozostali natomiast korzystają z komunikacji miejskiej i bezpłatnego autobusu.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2010.

Ostatnio zmieniany środa, 28 marzec 2012 11:56

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

DHL poszerza swoje portfolio zarządzania łańcuchem dostaw i analizy poprzez uruchomienie Portalu Transparency DHL Resilience360....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj