logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czas pracy kierowców - wpływ uregulowań prawnych na pracochłonność realizacji przewozów krajowych - cz. 1

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czas pracy kierowców - wpływ uregulowań prawnych na pracochłonność realizacji przewozów krajowych - cz. 2

Czas pracy kierowców - istota
W dobie tak powszechnego korzystania z transportu drogowego, zarówno w celach zarobkowych, jak i gospodarczych (w Polsce w 2008 roku transportem drogowym przewieziono ponad 80% masy towarowej i zrealizowano ponad 60% pracy przewozowej), niezwykle istotną kwestią stało się zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. W tym celu uchwalono szereg przepisów dotyczących kierowców zawodowych, by wskazać/nakazać im zachowania odpowiednie (bezpieczne) w danych warunkach. Jedną z ważniejszych dziedzin, jaką regulują przepisy, jest tak zwany "czas pracy kierowców".

Należy jednak rozgraniczyć dwa kluczowe pojęcia: czas pracy kierowców i czas prowadzenia pojazdu. Czas pracy kierowców jest to czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, między innymi prowadzenie pojazdu, załadowywanie i rozładowywanie, nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym, czynności spedycyjne, obsługę codzienną pojazdu i przyczepy/naczepy, niezbędne formalności administracyjne, utrzymanie pojazdu w czystości. Natomiast czas prowadzenia pojazdu jest to czas kierowania pojazdem od momentu uruchomienia silnika do momentu jego zatrzymania, z uwzględnieniem chwilowych postojów, w szczególności zatrzymania się pojazdu na światłach, czy na przejeździe kolejowym.

Regulacje dotyczące czasu pracy kierowców są związane w większym stopniu z kwestiami socjalnymi; ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona praw pracownika. Z kolei zadaniem regulacji dotyczących czasu prowadzenia pojazdu jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Należy zauważyć, że stosując się do norm czasu pracy kierowców, kierowca nie jest zwolniony z obowiązku stosowania norm dotyczących czasu prowadzenia pojazdu. Musi zatem tak zaplanować przewóz, aby spełnione były zarówno ograniczenia dotyczące czasu pracy, jak i czasu prowadzenia pojazdu.
Na terenie Polski organami odpowiedzialnymi za kontrolowanie przestrzegania przepisów z zakresu czasu pracy i czasu prowadzenia pojazdu są:

  • Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) - kontrole z zakresu czasu prowadzenia pojazdu
  • Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) - kontrole z zakresu czasu pracy kierowców.

Kontrole ITD odbywają się zarówno na trasie, jak i na terenie zakładu pracy poprzez odczyty danych zapisanych na wykresówce (w przypadku tachografów analogowych), lub na tak zwanej karcie kierowcy (w przypadku tachografów cyfrowych). W przypadku inspektorów PIP kontroli podlega również ewidencja czasu pracy kierowców, kontrolowana w siedzibie firmy. Ponadto, w myśl ustawy "Prawo o ruchu drogowym", do kontroli ruchu drogowego, w tym kwestii związanych z czasem, zwłaszcza prowadzenia pojazdu, uprawniona jest też policja, straż graniczna i żandarmeria wojskowa.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2010.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 kwiecień 2012 11:27

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj