logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza poziomu hałasu emitowanego przez pojazdy ciężarowe istotnym elementem systemu zarządzania w przedsiębiorstwach transportowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W obecnej dobie ciągłego wzrostu ilości pojazdów samochodowych na Polskich drogach problem dotyczący hałasu komunikacyjnego jest jednym z największych zagrożeń naszej cywilizacji. Hałas występuje wszędzie: spotykamy się z nim w domu, w pracy, na ulicy itd. Jednak należy pamiętać, że hałas jest odczuciem subiektywnym i nie dla wszystkich ten sam rodzaj dźwięku jest niepożądany. Niezależnie, czy dany dźwięk jest dla nas pożądany czy też nie, może spowodować u nas wiele negatywnych skutków. Mowa tu o poziomie hałasu o dużym natężeniu, przekraczającym 85 dB (A), gdy staje się on niebezpieczny dla naszego organizmu i może być przyczyną licznych uszkodzeń słuchu, zaburzeń układu krążenia, układu nerwowego, zmysłu równowagi, a nawet spowodować trwałą lub częściową utratę słuchu.
Pomiar emitowanego poziomu hałasu w przedsiębiorstwie transportowym pozwala ustalić miejsca, w których przebywanie jest szczególnie narażone na pogorszenie słuchu pracowników. Poziom emitowanego hałasu jest aspektem zarządzania środowiskowego. Myślenie kategoriami ochrony środowiska i poprawy warunków pracy pomaga w bardziej efektywnym zarządzaniu przedsiębiorstwem transportowym. Świadomość negatywnego oddziaływania hałasu na organizm ludzki pozwala przedsiębiorstwom transportowym podjąć działania zapobiegawcze lub ograniczające poziom emitowanego hałasu. Hałas emitowany przez pojazdy ciężarowe jest obciążeniem dla środowiska. Wszelkie działania związane z jego pomiarem i ograniczeniem są niezbędne dla zachowania właściwych relacji przedsiębiorstwo - środowisko.
Artykuł składa się z części teoretycznej, w której przedstawiono definicje hałasu, poziomy oraz skale uciążliwości hałasu emitowanego przez pojazdy samochodowe oraz praktycznej, gdzie dokonano pomiaru poziomu hałasu emitowanego przez pojazdy ciężarowe w trakcie rozruchu na placu przedsiębiorstwa transportowego.
nego dźwięku decyduje ciśnienie akustyczne. Rozpiętość, na które reagujemy jest ogromna, dlatego do określenia ich poziomów używa się wartości wyrażonych w decybelach dB. Powyżej 130 dB dźwięk jest już tak intensywny, że zamiast go słyszeć - odczuwa się tylko ból [2].
W literaturze spotyka się wiele klasyfikacji hałasu. Do podstawowych kryteriów zalicza się częstotliwość dźwięków, rodzaj środowiska, w którym hałas występuje oraz klasyfikację przedmiotową emisji hałas (źródło hałasu). (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj