logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Projekt oversize baltic

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Transport towarów drogą lotniczą rozwija się w ostatnim okresie dość dynamicznie. Dotyczy to również ładunków o dużych wymiarach i znacznej masie. Szczególnie można to zauważyć w obszarze działań związanych z budową międzynarodowych inwestycji. Przemieszczanie dużych elementów obiektów inwestycyjnych oraz urządzeń technologicznych wpisuje się na stałe w usługi realizowane transportem lotniczym. Z uwagi na znaczny koszt przewozu tego typu ładunków, każda operacja transportowa musi być logistycznie przygotowana w sposób zapewniający maksymalne wykorzystanie środków finansowych oraz czasu. W ramach projektu Oversize Baltic przeanalizowano możliwości realizowania przewozów ładunków ponadnormatywnych (ŁPN) drogą lotniczą wykorzystując infrastrukturę transportową państw nadbałtyckich.
1. WSTĘP
Projekt Oversize Baltic dotyczy transportu ładunków ponadnormatywnych w Regionie
Południowego Bałtyku. Projekt swoim zasięgiem obejmuje wybrane obszary Litwy, Polski, Niemiec oraz Szwecji. W ostatnim okresie można zaobserwować znaczne zainteresowanie transportem ładunków ponadnormatywnych drogą lotniczą. Wiąże się to z coraz większym rozwojem inwestycji realizowanych z udziałem kapitału międzynarodowego oraz specjalizacją ośrodków rozrzuconych po świecie, produkujących poszczególne podzespoły, a także całe technologie. Około 30% światowej floty powietrznej zaangażowane jest w przewóz towarów [1,3]. W przypadku ładunków o znacznej masie czy rozmiarach są to towary o bardzo dużej wartości, zaawansowane technologicznie. Światowym liderem w przewozie ładunków ponadnormatywnych drogą powietrzną są linie lotnicze Volga-Dnepr Airlines (VDA) przewożące 56% ładunków super-ciężkich i ponadnormatywnych [11] samolotami typu Ilyushin Ił-76 i Antonov An-124. Ponadto we flocie światowej przewóz towarów realizowany jest głównie samolotami typu Antonov An 225, Boeingami 767 oraz 767 i 747 cargo, McDonnell Douglas DC 8 i 10 oraz MD 11 oraz Airbusami A300 cargo[10,12].
Wprawdzie koszt transportu lotniczego jest ciągle bardzo wysoki, to jednak w wielu przypadkach, np. awarie urządzeń i grożące w związku z tym przestoje produkcyjne, konieczność szybkiego transportu ładunków w związku z działalnością humanitarną, szczególnie w przypadku różnego rodzaju kataklizmów, co w ostatnich latach jest szczególnie częste, brak dostatecznej infrastruktury drogowej itp. (...)
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty…

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty

Jako wieloletni lider w zarządzaniu oponami zespołów wyścigowych oraz flot ciężarowych i lotniczych, Goodyear Tire...

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we…

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we Włoszech

Mainfreight Europe, będący częścią nowozelandzkiej Grupy Mainfreight, ogłosił otwarcie kolejnego europejskiego oddziału, tym razem we...

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Podróżni w całej Polsce mogą już kupić pakiet biletów na przejazdy trzech przewoźników - PKP...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj