logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Bezpieczeństwo statku handlowego w akcji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Streszczenie: W akcji SAR oprócz specjalistycznych jednostek ratowniczych mogą brać również udział statki handlowe. Zgodnie z przepisami kapitan statku ma prawo odmówić pomocy w sytuacji, gdy bezpieczeństwo statku jest zagrożone. Artykuł prezentuje zagrożenia, które powodują wyłączenie statku z akcji SAR. Główny wpływ na bezpieczeństwo statku mają warunki pogodowe, a w szczególności kurs statku względem fali. Zaprezentowany algorytm pozwala na określenie zagrożeń na poszczególnych kursach. Dzięki temu można wyliczyć prawdopodobieństwo zagrożenia dla danego statku na kursach poszukiwania. W celu uniknięcia zagrożenia zalecana jest zmiana kursu, która nie może być wykorzystana w czasie akcji SAR lub zmiana prędkości. Wpływ zmiany prędkości statku na prawdopodobieństwo wystąpienia zostało zaprezentowane na przykładzie trzech różnych statków.
1. WSTĘP
Zgodnie z Konwencją SAR podpisaną w Hamburgu w roku 1979 wszystkie państwa z dostępem do morza są zobowiązane do zorganizowania i utrzymywania służb ratowania życia na morzu [4]. W ramach tej służby wyznaczone są Morskie Ratownicze Centrum
Koordynacyjne (MRCC) oraz brzegowe stacje ratownicze, w których dyżury pełnią ratownicy i koordynatorzy akcji (SMC). Do dyspozycji mają sprzęt specjalistyczny taki jak morskie statki ratownicze np. SAR-1500, łodzie ratownicze oraz inne pojazdy. W trakcie akcji wykorzystywane są również śmigłowce marynarki wojennej.
Wydaje się, że są to siły i środki wystarczające do efektywnego niesienia pomocy ludziom na morzu. Jednak również ten sprzęt ma swoje ograniczenia i w pewnych warunkach nie jest w stanie pełnić swoich zadań. W takich przypadkach, jak również w każdej innej sytuacji, koordynator akcji ratowniczej (SMC) ma prawo skorzystać z pomocy znajdujących się w pobliżu miejsca wypadku jednostek handlowych.
Zgodnie z Konwencją Brukselską z 1910 roku kapitan statku ma obowiązek „przyjść z pomocą każdej osobie, nawet wrogiej, znajdującej się na morzu w niebezpieczeństwie życia, jeżeli może to uczynić bez poważnego niebezpieczeństwa dla swego statku, swojej załogi, swych pasażerów”[2]. Przepisy te zostały potem powtórzone w konwencji SOLAS w rozdziale V/33, a także w Kodeksie Morskim. Głównym zadaniem kapitana jest dbanie o bezpieczeństwo własnej załogi i statku. Z tego powodu może więc odmówić udziału w akcji SAR lub wycofać swój statek z akcji.
Artykuł prezentuje zagrożenia jakie mogą spowodować wycofanie się statku handlowego z akcji SAR. (...)

Artykuł zawiera 16130 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj