logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Optymalizacja procesów logistycznych w gospodarce leśnej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule przedstawiono model matematyczny problemu optymalizacji pozyskiwania drewna oraz jego transportu . Kryterium wyboru właściwych decyzji jest maksymalizacja wartości wyciętego drewna, pomniejszona o koszty budowy niezbędnych dróg transportowych w przyjętym horyzoncie planowania 1. WPROWADZENIE Gospodarka leśna jest ważną dziedziną przemysłu w wielu krajach. Pod pojęciem gospodarki leśnej należy rozumieć działalność związaną z opieką nad lasem i jego ochroną, użytkowaniem, utrzymaniem i powiększania jego zasobów. Gospodarowanie poza aspektami typowo związanymi z drzewostanem i jego pozyskiwaniem i odnową jest związane ze zwierzyną leśną, runem leśnym, roślinami leczniczymi oraz realizacją pozaprodukcyjnych funkcji lasu, związanych z ochroną powietrza, wód i gleby. Podstawową dziedziną gospodarczego wykorzystania lasu przez człowieka jest jego utrzymywanie, kształtowanie, odtwarzanie i doskonalenie w celu utrzymywania bazy produkcyjnej. W Polsce podstawowym zadaniem leśnictwa jest zwiększenie powierzchni leśnej z jednoczesnym dążeniem do zapewnienia lasom trwałości i wysokiej produktywności.
2. PROBLEM PLANOWANIA WYRĘBU
Planowanie wyrębu lasu jest jednym z podstawowych problemów logistycznych realizowanych w ramach operacyjnego zarządzania ilością drzewostanu oraz transportem pozyskanego drewna. W dobie powszechnej informatyzacji i postępu technicznego nowoczesne narzędzia zaczynają być stosowane w gospodarce leśnej. Istotnym narzędziem stosowanym w planowaniu są modele matematyczne, które mogą mieć zastosowanie do problemów związanych z pozyskiwaniem drewna i jego transportem, kształtowaniem i odtwarzaniem drzewostanu. Modele te zawierają elementy matematycznych problemów lokalizacyjnych [2,4], których zastosowanie ma na celu efektywne ekonomicznie planowanie podejmowanych działań. Są one problemami o NP - trudnej złożoności obliczeniowej oraz wymagają aktualnych danych przestrzennych dotyczących drzewostanu, sposobów jego eksploatacji oraz transportu. W problemie planowania pozyskiwania drewna teren, który jest przeznaczony do wyrębu dzielony jest na jednostki lub bloki, które wzajemnie grupami przylegają do siebie.
Modele planowania wycinki budowane są w taki sposób, aby możliwy był wybór właściwej strategii działania zapewniającej produkcję w długim horyzoncie czasu realizowaną na dużych obszarach. Ich zastosowanie jest oparte na danych związanych z terenem, jego przestrzenną konfiguracją, rodzajem drzewostanu oraz innymi elementami odnoszącymi się (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE…

Sektor logistyczny optymistycznie patrzy w przyszłość - wyniki raportu CBRE i Panattoni Europe

Rynek powierzchni przemysłowo-logistycznych w Polsce rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat. CBRE i Panattoni Europe,...

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Cross-border e-commerce: Raport Arvato o płatnościach

Jeden z wiodących dostawców usług dla branży e-commerce, Arvato, przygotował rzetelny raport z rynków zagranicznych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj