logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Możliwości wykorzystania metod wibroakustycznych w procesie oceny własności eksploatacyjnych tramwaju

  • Kategoria: Transport i spedycja
  • Napisane przez  Bartosz CZECHYRA, Jerzy KWAŚNIKOWSKI, Franciszek TOMASZEWSKI, Zakład Pojazdów Szynowych ul. Piotrowo ; - Poznań bartosz.czechyra@put.poznan.pl
  • wtorek, 01, styczeń 2013 12:00
  • Wydrukuj
  • Tekst
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Największą wadą pojazdów szynowych jest ich znaczne oddziaływanie na środowisko poprzez generowanie drgań i hałasu w czasie jazdy. Dynamiczne procesy zachodzące przy kontakcie kołoszyna w połączeniu ze strukturalnym oddziaływaniem pudła pojazdu składa się na szeroko rozumianą aktywność wibroakustyczna pojazdu. W artykule przedstawiono przekrój zagadnień związanych z analizą i wykorzystaniem wibroakustyki do oceny własności eksploatacyjnych tramwajów. Zilustrowano przykładami możliwości pozyskania i wykorzystani informacji diagnostycznej o pojeździe i infrastrukturze jaką niesie sygnał wibroakustyczny generowany przez lekki pojazd szynowy typu tramwaj.
WPROWADZENIE
Konieczność przemieszczania znacznych potoków pasażerów w obrębie dużych miast wymaga zaangażowania znacznych środków finansowych na zapewnienie odpowiedniej liczby pojazdów oraz należycie przygotowanej infrastruktury. Na terenach silnie zurbanizowanych najważniejszą cechą procesu transportowego powinna być jego efektywność. W związku z tym rozwijają się systemy transportu publicznego. Aktualne tendencje rozwojowe systemów zbiorowego transportu miejskiego wskazują na istotną rolę tramwaju w prawidłowym funkcjonowaniu aglomeracji miejskich. W miastach, które posiadają komunikację tramwajową coraz większe kwoty są przeznaczane na zakup nowych pojazdów lub modernizację już eksploatowanych. Takie postępowanie jest motywowane koniecznością odnawiania zasobu pracy starzejącego się taboru z jednej strony, a z drugiej koniecznością konkurowania z indywidualnym transportem samochodowym.
Prócz niepodważalnych zalet tramwajów, takich jak wysoka sprawność, znaczna prędkość eksploatacyjna, pojemność, zasilanie energią elektryczną z możliwością jej odzysku przy hamowaniu, tramwaje są źródłem drgań i hałasu komunikacyjnego. Procesy, które zachodzą przy toczeniu stalowego koła po stalowej szynie są pierwotnymi źródłami mechanoakustycznego oddziaływania pojazdu na środowisko oraz ludzi znajdujących się w pojeździe. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj