logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wykorzystanie sieci bayesowskiej do doboru optymalnej jednostki w transporcie morskim

  • Kategoria: Transport i spedycja
  • Napisane przez  Andrzej STAROSTA, Wydział Nawigacyjny, Katedra Eksploatacji Statku al. Jana Pawła II , - Gdynia e-mail: Andrzej.Starosta@wp.eu
  • wtorek, 01, styczeń 2013 12:00
  • Wydrukuj
  • Tekst
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sieć bayesowska, niecykliczny graf skierowany, stanowi efektywną obliczeniowo i przestrzennie metodę reprezentacji łącznego rozkładu prawdopodobieństwa. Wykorzystywana jest w diagnostyce medycznej i technicznej, wyszukiwaniu informacji, wykrywaniu oszustw, sterowaniu itp. Artykuł zawiera propozycję wykorzystania tego narzędzia w dziedzinie transportu morskiego.
Przedstawione rozwiązanie pozwala na sporządzenie rankingu jednostek handlowych, które mogą pomóc w akcji ratowniczej na morzu. Jako priorytet przyjęto wykorzystanie podstawowych parametrów statków jakie można uzyskać z systemów automatycznej wymiany informacji stosowanych na morzu. Podobnie skonstruowaną sieć bayesowską można wykorzystać do utworzenia rankingu morskich jednostek transportowych, w celu podniesienia niezawodności łańcucha transportowego.
WPROWADZENIE
Metody Bayesowskie są stosowane w bardzo szerokim obszarze naukowym. Stosowane są w naukach ekonomicznych do oceny ryzyka inwestycji, w naukach technicznych diagnozujących niezawodności systemu technicznego, a także w naukach biologicznych i medycynie, gdzie coraz szerzej stasowane są w diagnostyce technicznej. [4] Szczególnie sieć Bayesowska, jako niecykliczny graf skierowany, stanowi wygodne narzędzie, którym w przejrzysty sposób można przedstawić rozwiązywany problem. Jest to metoda efektywna przestrzennie jak i obliczeniowo. Dodatkowo dostęp do narzędzi pozwalających wyliczyć prawdopodobieństwo warunkowe na podstawie wprowadzonej sieci jest bardzo prosty.
W Internecie można znaleźć darmowe programy do wstępnych badań. W tym artykule korzystano wyniki uzyskane z pomocą programu GeNIe 2.0.[3]
W literaturze można odnaleźć wiele prac wykorzystujących drzewa bayesowskie do diagnostyki w medycynie, czy do oceny ryzyka inwestycyjnego. W zakresie wykorzystania w dziedzinie technologii morskich pojawiły się propozycje wykorzystania tego narzędzia do: optymalnego planowania inspekcji na konstrukcjach offshorowych, monitorowanie pracy silnika statku, oceny zagrożenia przy lądowaniu helikoptera na statkach pasażerskich, czy też do wstępnej oceny projektu statku. [2] Istnieją również modele opisujące przyczyny wypadków statku, jednak do tej pory nie natrafiłem na wykorzystanie sieci Bayesowskiej do analizy trafności doboru jednostki morskiej do danego zadania. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj