logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wykorzystanie sieci bayesowskiej do doboru optymalnej jednostki w transporcie morskim

  • Kategoria: Transport i spedycja
  • Napisane przez  Andrzej STAROSTA, Wydział Nawigacyjny, Katedra Eksploatacji Statku al. Jana Pawła II , - Gdynia e-mail: Andrzej.Starosta@wp.eu
  • wtorek, 01, styczeń 2013 12:00
  • Wydrukuj
  • Tekst
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sieć bayesowska, niecykliczny graf skierowany, stanowi efektywną obliczeniowo i przestrzennie metodę reprezentacji łącznego rozkładu prawdopodobieństwa. Wykorzystywana jest w diagnostyce medycznej i technicznej, wyszukiwaniu informacji, wykrywaniu oszustw, sterowaniu itp. Artykuł zawiera propozycję wykorzystania tego narzędzia w dziedzinie transportu morskiego.
Przedstawione rozwiązanie pozwala na sporządzenie rankingu jednostek handlowych, które mogą pomóc w akcji ratowniczej na morzu. Jako priorytet przyjęto wykorzystanie podstawowych parametrów statków jakie można uzyskać z systemów automatycznej wymiany informacji stosowanych na morzu. Podobnie skonstruowaną sieć bayesowską można wykorzystać do utworzenia rankingu morskich jednostek transportowych, w celu podniesienia niezawodności łańcucha transportowego.
WPROWADZENIE
Metody Bayesowskie są stosowane w bardzo szerokim obszarze naukowym. Stosowane są w naukach ekonomicznych do oceny ryzyka inwestycji, w naukach technicznych diagnozujących niezawodności systemu technicznego, a także w naukach biologicznych i medycynie, gdzie coraz szerzej stasowane są w diagnostyce technicznej. [4] Szczególnie sieć Bayesowska, jako niecykliczny graf skierowany, stanowi wygodne narzędzie, którym w przejrzysty sposób można przedstawić rozwiązywany problem. Jest to metoda efektywna przestrzennie jak i obliczeniowo. Dodatkowo dostęp do narzędzi pozwalających wyliczyć prawdopodobieństwo warunkowe na podstawie wprowadzonej sieci jest bardzo prosty.
W Internecie można znaleźć darmowe programy do wstępnych badań. W tym artykule korzystano wyniki uzyskane z pomocą programu GeNIe 2.0.[3]
W literaturze można odnaleźć wiele prac wykorzystujących drzewa bayesowskie do diagnostyki w medycynie, czy do oceny ryzyka inwestycyjnego. W zakresie wykorzystania w dziedzinie technologii morskich pojawiły się propozycje wykorzystania tego narzędzia do: optymalnego planowania inspekcji na konstrukcjach offshorowych, monitorowanie pracy silnika statku, oceny zagrożenia przy lądowaniu helikoptera na statkach pasażerskich, czy też do wstępnej oceny projektu statku. [2] Istnieją również modele opisujące przyczyny wypadków statku, jednak do tej pory nie natrafiłem na wykorzystanie sieci Bayesowskiej do analizy trafności doboru jednostki morskiej do danego zadania. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 to już druga edycja cenionej na świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych...

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, został po raz kolejny laureatem programu Inwestor...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj