logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Symulacyjne badania sztywności zawieszenia siedziska w aspekcie oceny drgań oddziałujących na operatora pojazdu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Streszczenie: w artykule przedstawiono nowe podejście do problemu wyznaczania optymalnej sztywności zawieszenia siedziska z punktu widzenia redukcji drgań oddziałujących na operatorów pojazdów. Podstawowa idea opiera się na uwzględnieniu indywidualnych cech osobniczych kierowców czy też maszynistów ( ich parametrów biomechanicznych) w procesie wyznaczania i oceny drgań. W artykule autor prezentuje układ do komputerowej analizy wpływu sztywności zawieszenia na drgania transmitowane przez poszczególne struktury anatomiczne człowieka. Składa się on z następujących podsystemów: biomechanicznego modelu człowieka reprezentującego kierowcę o określonych cechach osobniczych, modelu siedziska z układem zawieszeń i regulowaną sztywnością, modelu pojazdu, podsystemu realizującego wymuszenie drogowe, układu pomiarowego. Badania numeryczne przeprowadzono w środowisku Matlab-Simulink-SimMechanics.
1. WSTĘP
W dobie intensywnego rozwoju transportu problem bezpieczeństwa stał się elementem priorytetowym stawiającym przed badaczami i konstruktorami ogromne wyzwanie.
Bezpieczeństwo w transporcie kojarzone jest najczęściej z rozwiązaniami, które pozwalają zapobiec wypadkom czy też zminimalizować ich skutki. Jednakże bezpieczeństwo w przypadku osób pracujących zawodowo to również minimalizowanie tych wszystkich czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na psychomotoryczny stan kierowcy czy maszynisty podczas jazdy (np. obniżenie koncentracji czy też zwiększenie czasu reakcji), jak również na ich późniejsze zdrowie. Wiele badań epidemiologicznych (prowadzonych na dużą skalę na świecie) potwierdza niekorzystny wpływ drgań na człowieka podczas jazdy [1, 2, 3]. Drgania o określonych parametrach mogą być przyczyną znacznych wzmocnień rezonansowych w ciele człowieka, przy których znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia zmian chorobowych. Dyrektywa 2002/44/WE Unii Europejskiej [4]
definiuje minimalne wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dotyczące narażenia pracowników na ryzyko spowodowane drganiami mechanicznymi. Zgodnie z nią w celu poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, pracodawcy powinni dokonać niezbędnych zmian w świetle postępu technicznego i wiedzy naukowej dotyczącej zagrożeń związanych z narażeniem na wibracje. W przypadku operatorów pojazdów skuteczną ochronę przed drganiami może zapewnić odpowiednie zawieszenie siedziska. (...)

Artykuł zawiera 17432 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, został po raz kolejny laureatem programu Inwestor...

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj