logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport pasażerski w wybranych aglomeracjach Ameryki i Azji Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W Chinach reformy rolnictwa, wzrost wydajności produkcji i industrializacja kraju powodują, że wzrasta liczba ludności mieszkającej w miastach (w 2005 roku 31% ludności żyło w obszarach zurbanizowanych, w roku 2010 liczba ta zwiększyła się do około 40%, a po roku 2025 ma wzrosnąć aż do 60%). Podobnie w Stanach Zjednoczonych - większość ludności zamieszkuje miasta (kilkudziesięciomilionowe skupiska miejskie rozlokowane są wzdłuż Wschodniego Wybrzeża).

Japonia jest krajem o stosunkowo niewielkiej powierzchni (377 900 km kw., z czego aż 4/5 zajmują góry i obszary nie nadające się do zasiedlania), w stosunku do zamieszkującej ją liczby ludności (127 716 000), co niejako naturalnie predysponuje rozwój aglomeracji. Większość ludności kraju stanowią mieszkańcy trzech głównych miast: Tokio, Nagano i Osaki.
Inaczej sytuacja wygląda na przykład w Rosji, kraju o ogromnej przestrzeni i bardzo niewielkim zagęszczeniu ludności - na 1 km kw. zaledwie 8 osób (warto przypomnieć, że w Unii Europejskiej regiony, które nie przekraczają tej gęstości zaludnienia zostały objęte w ramach polityki regionalnej zasięgiem celu 1 z uwagi na nienaturalnie niskie zagęszczenie). Sytuacja jest tam więc specyficzna, co w wielu przypadkach skazuje mieszkańców tego kraju na komunikację lotniczą (80% ludności zamieszkuje europejską część Rosji).

Zwiększający się współczynnik urbanizacji powoduje, że coraz większego znaczenia nabiera transport miejski. W omawianych państwach często ponad 70% ludności mieszka w miastach. Tereny zurbanizowane zajmują coraz to więcej powierzchni, co znacznie utrudnia możliwość rozbudowy arterii komunikacyjnych, a potrzeby przemieszczania się są bardzo duże. Najtrudniejsza sytuacja jest w wielkich aglomeracjach, takich jak Nowy Jork, Szanghaj, Pekin, czy Tokio, których wielkość - wraz z zespołami miejskimi i ludnością napływową - dochodzi od 10 mln do 15 mln ludzi.

Rozwój transportu miejskiego w wybranych aglomeracjach
Nowy Jork jest to położone w stanie Nowy Jork, największe pod względem liczby ludności (8 274 527 osób w 2007 roku; w aglomeracji 21,5 mln) miasto w Stanach Zjednoczonych (zwane także "miastem, które nigdy nie zasypia", czy "Wielkim Jabłkiem" - ang. Big Apple). Jego powierzchnia wynosi 1214 km kw., a gęstość zaludnienia wynosi około 10 000 osób na km kw. Miasto to, uważane za światowe centrum między innymi reklamowe i medialne (do niedawna także finansowe), jest podzielone na 5 dzielnic: Queens, Bronx, Brooklyn, Manhattan oraz Staten Island. Najczęściej wybieranym i najkorzystniejszym środkiem transportu do poruszania się w jego obrębie jest metro. Opcjonalnym środkiem transportu, obsługującym przewóz pasażerów, są natomiast dobrze rozwinięte połączenia autobusowe (tabela 1). Departamenty powołane w celu nadzoru nad transportem w Nowym Jorku skutecznie realizują programy rozwijające infrastrukturę transportu miejskiego. Wysoki budżet pozwala na utrzymanie dróg, mostów i tuneli w bardzo dobrym stanie technicznym, dzięki czemu nie powstają utrudnienia w ruchu pasażerskim. Władze miasta realizują także programy proekologiczne, zapobiegające skutkom przeciążenia transportu miejskiego wielkich aglomeracji. Polityka miasta nakłania pracodawców by preferowali bardziej ekonomiczne sposoby transportu swoich pracowników, a społeczeństwo do zmian w sposobie podróżowania. Ułatwieniem jest funkcjonujący w Nowym Jorku zintegrowany program opłat za przejazdy pasażerskie komunikacją miejską (strukturę przewozów pasażerskich poszczególnymi środkami transportu w Nowym Jorku przedstawiono na rysunku 1).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2012.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 luty 2013 12:59

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj