logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Oparte na wiedzy modele i algorytmy planowania oraz symulacji przemieszczania w systemach wojskowych klasy dss i cgf

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W pracy zaprezentowano modele i algorytmy planowania oraz symulacji przemieszczania wielu obiektów w wojskowych systemach klasy DSS i CGF bazujących na wiedzy. Studium przypadku dotyczy idei oraz modelu decyzyjnego i sterowania związanego z automatem decyzyjnym do marszu na szczeblu batalionu. Automat realizuje dwa główne procesy: planowania decyzji do marszu i bezpośredniego sterowania przebiegiem (symulacją) marszu. Rozpatrzono wybrane aspekty teoretyczne i praktyczne modelowania i optymalizacji procesu planowania marszu, symulacji i sterowania jego przebiegiem. Opisano sposób implementacji automatu oraz wybrane wyniki symulacji w interaktywnym systemie wspomagania szkolenia operacyjnego Złocień.
WPROWADZENIE
Jednymi z najistotniejszych problemów transportowych spotykanych w literaturze są problemy związane z planowaniem przemieszczania. Problemy te są istotne nie tylko w zastosowaniach wojskowych, ale również w: sieciach komputerowych, mobilnych robotach, systemach ewakuacji, systemach nawigacji samochodowej, grach komputerowych
[8]. W zastosowaniach wojskowych problemy te spotykane są zarówno w symulatorach pola walki (wyznaczanie tras przed rozpoczęciem symulacji działań, jak i w trakcie ich trwania), jak również w systemach wspomagania decyzji, które wspierają zautomatyzowane systemy dowodzenia klasy C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance) [3], [5], [7], [9], [10], [14], [15].
Opisywane systemy powinny bazować na wiedzy, a modele i algorytmy wspomagania decyzji oraz symulacji powinny z tej wiedzy korzystać [4], [13]. Wiedza jest przetworzoną, na podstawie pewnych reguł, informacją pochodzącą z różnego rodzaju tematycznych baz danych (o terenie, regulaminów działań taktycznych, uzbrojenia i sprzętu wojskowego, struktur wojsk, itp.) i obejmuje takie elementy, jak: przejezdność wskazanych fragmentów terenu, wzorce sytuacji decyzyjnych, wzorce wariantów działań dla różnych rodzajów działań, itd. Symulacja oparta na wiedzy, czyli z wykorzystaniem modeli i metod sztucznej inteligencji, rozwijana jest od późnych lat siedemdziesiątych i wczesnych osiemdziesiątych poprzedniego wieku, a pionierem tych badań była RAND Corporation w USA. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego…

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej

W całym zakresie działalności i w każdym regionie na świecie Kuehne + Nagel skupia się...

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj