logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Problematyka modelowania emisji i dyspersji szkodliwych składników spalin morskich silników okrętowych

  • Kategoria: Transport i spedycja
  • Napisane przez  Małgorzata PAWLAK, Wydział Nawigacyjny, Katedra Eksploatacji Statku al. Jana Pawła II , - Gdynia e-mail: malgopawlak@tlen.pl
  • wtorek, 01, styczeń 2013 12:00
  • Wydrukuj
  • Tekst
  • Email
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule przedstawiono problematykę modelowania emisji związków szkodliwych zawartych w spalinach morskich silników okrętowych oraz rozprzestrzeniania się tych związków w atmosferze. Istnieje wiele modeli opisujących te zjawiska w różnych skalach przestrzennych, jednakże częsty problem stanowi niemożność pozyskania potrzebnych danych wejściowych, konieczność stosowania dużych uproszczeń oraz nieuwzględnianie wszystkich zmiennych, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na opisywane zjawiska. Istnieje potrzeba ujednolicenia metod wyznaczania wskaźników emisji związków szkodliwych i ich rozprzestrzeniania się w powietrzu. W tym artykule przedstawiono próbę opracowania metodyki modelowania emisji i dyspersji szkodliwych składników spalin statków morskich, uwzględniającej przemiany fotochemiczne badanych związków chemicznych.
WPROWADZENIE
Tematem wielu publikacji naukowych na całym świecie jest problematyka wpływu emisji związków szkodliwych obecnych w spalinach statków na jakość powietrza atmosferycznego, zarówno w ujęciu globalnym (np. [2], [3], [4], [5], [9]), regionalnym (np.
[6], [10], [11], [19]), jak również lokalnym, np. w rejonach dużych portów morskich (np. [7], [13], [17]).
Szacuje się, że prawie 70 % światowej emisji związków szkodliwych ze statków morskich następuje w obrębie 400 km od lądu, z czego część dociera do obszarów lądowych.
Silniki spalinowe o zapłonie samoczynnym przyczyniają się do zwiększenia imisji SOx w wielu obszarach przybrzeżnych od ponad 5 % do około 30 % [2].
Wyniki badań nad wpływem emisji zanieczyszczeń w spalinach statków na zdrowie człowieka, pozwalają stwierdzić, że każdego roku około 60 000 ludzi na całym świecie umiera przedwcześnie z powodu chorób układu oddechowego spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza przez spaliny statków [4]. Najwyższą śmiertelnością, głównie na skutek niewydolności serca i płuc, odznaczają się akweny cechujące się dużym natężeniem ruchu statków, w szczególności rejony Kanału La Manche, wschodnie wybrzeże Stanów
Zjednoczonych Ameryki oraz południowozachodnia Azja.
Morze Bałtyckie jest akwenem o natężonym ruchu statków, głównie odbywających krótkie podróże morskie. Stanowi ono tzw. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów…

Pasażer ma zawsze dotrzeć do celu - Kulisy pracy dyspozytorów ruchu PKP Intercity

Na co dzień czujni, śledzą bieżącą sytuację na sieci kolejowej. Pracują przez cały rok, 24...

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj