logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Porty morskie jako ogniwo łańcucha logistycznego w motoryzacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przemysł samochodowy, podobnie jak inne dziedziny gospodarki, posiada swoją specyfikę. Pojazdy samochodowe to obiekty techniczne o znacznym stopniu skomplikowania, i nie chodzi tu tylko o złożoność pod względem ich budowy konstrukcyjnej i materiałowej. Posiadają także bogate wyposażenie w wysokiej klasy systemy komputerowe informujące kierowcę o stanie pojazdu, drogi (trasy) po której jedzie, pogody itp.
Specyfika tego rodzaju przemysłu wymaga zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin aby przyczynić się do odniesienia sukcesu na konkurencyjnym rynku samochodowym. Jedną z tych dziedzin jest logistyka. Wspomaga ona procesy realizacji zadań na każdym etapie cyklu życia produktu (fazy stanu obiektu technicznego) od projektowania, poprzez produkcję, eksploatację i wycofanie z eksploatacji.
Wysoki poziom techniki umożliwia globalizację działań, a konieczność minimalizacji kosztów wymusza na producentach poszukiwanie miejsc lokalizacji zakładów produkcyjnych o niższych jednostkowych kosztach wytwarzania wyrobu (lub jego części składowych). Dlatego też obiekt o tak dużym stopniu złożoności jakim jest samochód (osobowy lub ciężarowy) powstaje w wyniku skoordynowanej współpracy firm mających swe siedziby na obszarze całego świata.
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z realizacją zadań w ramach łańcucha logistycznego w motoryzacji ze szczególnym uwzględnieniem portów morskich jako jednego z ogniw tego łańcucha. Łańcuch logistyczny definiowany jest jako „taki łańcuch magazynowo-transportowy, który przy wsparciu informatycznym, stanowi technologiczne połączenie punktów magazynowych i przeładunkowych na trasach przewozu towarów, a także organizacyjne i finansowe skoordynowanie operacji logistycznych, w tym procesów zamówień i polityki zapasów”
[1]. Aby skoordynować przepływy dóbr, informacji, środków finansowych z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji ( do klienta) należy traktować łańcuch logistyczny jako proces dynamiczny, składający się z sumy wielu procesów cząstkowych. W przemyśle motoryzacyjnym jest on bardzo rozbudowany i można wyodrębnić w nim poszczególne składowe (cząstkowe) łańcuchy logistyczne.
Podział ten wynika z zakresu obszaru przepływów materialnych i informacyjnych jaki jest rozpatrywany w ramach cyklu życia produktu. W przypadku samochodów osobowych, które są głównym obiektem zainteresowania w tym artykule, bardziej rozbudowany jest on na etapie produkcji tego wyrobu (liczni dostawcy różnorodnych materiałów i części lub podzespołów). (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj