logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Porty morskie jako ogniwo łańcucha logistycznego w motoryzacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przemysł samochodowy, podobnie jak inne dziedziny gospodarki, posiada swoją specyfikę. Pojazdy samochodowe to obiekty techniczne o znacznym stopniu skomplikowania, i nie chodzi tu tylko o złożoność pod względem ich budowy konstrukcyjnej i materiałowej. Posiadają także bogate wyposażenie w wysokiej klasy systemy komputerowe informujące kierowcę o stanie pojazdu, drogi (trasy) po której jedzie, pogody itp.
Specyfika tego rodzaju przemysłu wymaga zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin aby przyczynić się do odniesienia sukcesu na konkurencyjnym rynku samochodowym. Jedną z tych dziedzin jest logistyka. Wspomaga ona procesy realizacji zadań na każdym etapie cyklu życia produktu (fazy stanu obiektu technicznego) od projektowania, poprzez produkcję, eksploatację i wycofanie z eksploatacji.
Wysoki poziom techniki umożliwia globalizację działań, a konieczność minimalizacji kosztów wymusza na producentach poszukiwanie miejsc lokalizacji zakładów produkcyjnych o niższych jednostkowych kosztach wytwarzania wyrobu (lub jego części składowych). Dlatego też obiekt o tak dużym stopniu złożoności jakim jest samochód (osobowy lub ciężarowy) powstaje w wyniku skoordynowanej współpracy firm mających swe siedziby na obszarze całego świata.
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z realizacją zadań w ramach łańcucha logistycznego w motoryzacji ze szczególnym uwzględnieniem portów morskich jako jednego z ogniw tego łańcucha. Łańcuch logistyczny definiowany jest jako „taki łańcuch magazynowo-transportowy, który przy wsparciu informatycznym, stanowi technologiczne połączenie punktów magazynowych i przeładunkowych na trasach przewozu towarów, a także organizacyjne i finansowe skoordynowanie operacji logistycznych, w tym procesów zamówień i polityki zapasów”
[1]. Aby skoordynować przepływy dóbr, informacji, środków finansowych z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji ( do klienta) należy traktować łańcuch logistyczny jako proces dynamiczny, składający się z sumy wielu procesów cząstkowych. W przemyśle motoryzacyjnym jest on bardzo rozbudowany i można wyodrębnić w nim poszczególne składowe (cząstkowe) łańcuchy logistyczne.
Podział ten wynika z zakresu obszaru przepływów materialnych i informacyjnych jaki jest rozpatrywany w ramach cyklu życia produktu. W przypadku samochodów osobowych, które są głównym obiektem zainteresowania w tym artykule, bardziej rozbudowany jest on na etapie produkcji tego wyrobu (liczni dostawcy różnorodnych materiałów i części lub podzespołów). (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Poziom satysfakcji klientów stacji paliw systematycznie rośnie, maleją z kolei różnice w ocenie poszczególnych sieci....

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj