logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Symulacyjna analiza zależności między poważnym incydentem a wypadkiem w ruchu lotniczym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Streszczenie: Międzynarodowe organizacje lotnicze nakładają na Polskę obowiązek określenia tzw. dopuszczalnego poziomu ryzyka dla wypadków w ruchu lotniczym. Wyznaczenie tej wielkości wymaga posiadania danych statystycznych o wypadkach. Te jednak w ostatnich latach nie występują, albo liczność próbki jest niewystarczająca. W niniejszym artykule zasygnalizowano metodę polegającą na prognozowaniu liczby wypadków na podstawie posiadanych informacji o incydentach lotniczych. Metoda ta może być skuteczna i efektywna gdy istnieje jakaś regularna zależność między poważnym incydentem a wypadkiem lotniczym.
W artykule zaproponowano sposób poszukiwania tej zależności przez analizę symulacyjną odpowiednich modeli poważnego incydentu oraz wypadku lotniczego. Do modelowania tych zdarzeń lotniczych wykorzystano sieci Petriego.
1. WPROWADZENIE
Transport powietrzny jest złożonym systemem, łączącym zaawansowane systemy techniczne, operatorów (kontrolerów, pilotów) i procedury. Wszystkie te elementy działają w dużym rozproszeniu przestrzennym, ale są ze sobą ściśle powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują, przy czym horyzont czasowy tych oddziaływań jest bardzo krótki.
W ruchu lotniczym, ryzyko jest tradycyjnie utożsamiane z wypadkami lotniczymi, które zazwyczaj przynoszą dużą liczbę ofiar śmiertelnych i wielkie straty finansowe. Powaga skutków jest przyczyną, dla której bezpieczeństwo od samego początku było kluczową wartością w tej gałęzi transportu.
Polskie prawo lotnicze definiuje trzy kategorie zdarzeń lotniczych [5]:
− wypadek lotniczy jako zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego, które zaistniało przy obecności ludzi na pokładzie, podczas którego jakakolwiek osoba doznała co najmniej poważnych uszkodzeń ciała lub statek powietrzny został uszkodzony, − poważny incydent lotniczy jako incydent, którego okoliczności wskazują, że nieomal doszło do wypadku lotniczego (np. znaczące naruszenie separacji między statkami powietrznymi bez panowania nad sytuacją zarówno przez dowódcę statku powietrznego jak i przez kontrolera), − incydent lotniczy jako zdarzenie związane z eksploatacją statku powietrznego inne niż wypadek lotniczy, które ma lub mogło mieć niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji (np. znaczące zaniżenie separacji lecz z panowaniem nad sytuacją). (...)

Artykuł zawiera 30324 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

Amerykański inwestor Exeter Property Group zawarł finalną umowę kupna centrum magazynowo-produkcyjnego North-West Logistic Park w...

OT Logistics S.A. z ofertą w przetargu na zakup udziałów…

OT Logistics S.A. z ofertą w przetargu na zakup udziałów przewoźnika kolejowego z Czarnogóry

OT Logistics S.A. stojąca na czele Grupy Kapitałowej, będącej jednym z liderów branży TSL w...

Dodatkowy milion pasażerów w zasięgu SkyCash

Dodatkowy milion pasażerów w zasięgu SkyCash

Z mobilnych biletów dostępnych w aplikacji SkyCash może korzystać dodatkowo niemal milion pasażerów. Są to...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj