logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zagadnienie obsługi osób niepełnosprawnych w metrze

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Przemieszczanie się jest jednym z podstawowych praw, jakie społeczeństwo powinno gwarantować swoim członkom. Najbardziej skutecznym środkiem transportu publicznego jest metro i to z niego korzystają również niepełnosprawni. Osoby niepełnosprawne to nie tylko te, które z powodu przebytej choroby, wypadku czy wady wrodzonej mają trudności w poruszaniu się pieszo, korzystaniu ze środków transportu i w odbiorze informacji. Niepełnosprawni to także ludzie z dziećmi w wózkach lub na rękach, wszyscy ludzie w podeszłym wieku, kobiety w ciąży, osoby z bagażami, wózkami na zakupy, dużej tuszy, bardzo niskiego wzrostu itd. W artykule skoncentrowano się na szybkim środku transportu jakim jest metro w celu wykazania istniejących barier architektonicznych oraz możliwości ich zmian w celu dostosowania do codziennego użytku dla osób niepełnosprawnych.
WPROWADZENIE
Prognozy światowe wskazują na proces szybkiego starzenia się społeczeństwa wszystkich krajów oraz na globalny wzrost odsetki ludzi niepełnosprawnych. Według danych literaturowych obecnie w każdym kraju około 10% populacji można zaliczyć do osób niepełnosprawnych, z których 50-70% stanowią inwalidzi z dużym stopniem niepełnosprawności, utrudniającym funkcjonowanie w różnych dziedzinach życia [2].
W Polsce liczbę niepełnosprawnych szacuje się na około 6 mln osób. W krajach wysoko rozwiniętych, stosowanie ergonomii w życiu codziennym i pracy zawodowej jest standardem.
Podobnie w Polsce problem jest dostrzegany i wymaga zniesienia barier architektonicznych w celu przystosowania wielu obiektów budowlanych oraz użyteczności publicznej w tym np. metra do użytkowania przez osoby niepełnosprawne.
Artykuł przedstawia bardzo istotną problematykę obsługi pasażerów niepełnosprawnych w metrze oraz jest krótkim podsumowaniem pracy pt: ”Nowoczesne rozwiązania w technologii budowy metra i możliwości ich zastosowania na II linii metra”, opracowanej pod kierunkiem Prof. Mirosława Nadera, na Wydziale Transportu [3].
Celem pracy było przeprowadzenie analizy nowoczesnych rozwiązań stosowanych w technologii budowy stacji metra pod kątem możliwości ich zastosowania na II linii metra warszawskiego. Pracą objęto także zagadnienia bezpieczeństwa pasażerów na styku peronwagon. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Szpital Wojewódzki w Poznaniu rozpoczyna projekt w zakresie wykorzystania kodów kreskowych GS1, które pozwolą nie...

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

20 października w siedzibie firmy Talex odbyła się prezentacja nowatorskiego projektu Wielkopolskiego Internetu Rzeczy (WIR)....

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot…

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot Goodyear Proactive Solutions

Goodyear Tire & Rubber Company wprowadził na polski rynek nową, paneuropejską usługę Goodyear Proactive Solutions....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj