logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Symulacyjne badanie uszkodzeń zawieszenia pojazdu szynowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania pakietu symulacyjnego w ocenie stanu technicznego zawieszenia pojazdu szynowego. Badania symulacyjne przeprowadzono na zamodelowanym torze o dobrym stopniu utrzymania w celu uzyskania informacji o możliwości monitorowania stanu technicznego zawieszenia i detekcji jego uszkodzeń. Obiektami badań są wagony pasażerskie. Pierwszy z nich posiada sprężyny stalowe w zawieszeniu II stopnia, natomiast drugi sprężyny pneumatyczne odwzorowane za pomocą zaimplementowanego w programie modelu Nishimury. Uszkodzenia elementów podatnych i tłumiących zawieszenia zamodelowano poprzez redukcję współczynników sztywności oraz współczynników tłumienia.
WPROWADZENIE
W obecnych latach obserwuje się zwiększony nacisk na poprawę bezpieczeństwa (czynnego oraz biernego) środków transportu. Transport szynowy charakteryzujący się wysokim poziomem bezpieczeństwa również nie może oprzeć się temu trendowi, ponieważ i w jego przypadku dochodzi do tragicznych w skutkach katastrof. Na uwadze trzeba mieć również rosnące wymagania ze strony tworzenia nowych połączeń kolei dużych prędkości (Chiny) oraz zwiększania przewozów towarowych. Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa czynnego jest stosowanie monitoringu stanu technicznego kluczowych, z punktu widzenia dynamiki jazdy, elementów pojazdu. Do tych elementów niewątpliwie zaliczają się elementy podatno-tłumiące zawieszenia, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo biegowe. Pogorszenie parametrów tych elementów pojazdu skutkuje ograniczeniem własności dynamicznych, które mogą powodować szybsze zużywanie kół, szyn a także zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy, co w skrajnych przypadkach może grozić wykolejeniem.
Korzyścią z zastosowania monitoringu stanu zawieszenia jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa ale może być nią również ułatwienie eksploatacji pojazdu, gdyż dzięki systemowi zaistnieje możliwość lokalizacji elementów, których stan odbiega od nominalnego.
Dzięki temu możliwa będzie racjonalna eksploatacja pojazdu oraz zwiększenie jego gotowości do pracy. Czynniki te przekładają się na zmniejszenie kosztów dla przewoźników w przypadku ewentualnych awarii bądź wypadków.
W związku z trudnościami w ocenie stanu zawieszenia w trybie on-line i braku takiego systemu do użytku komercyjnego, kwestia monitoringu stanu usprężynowania nie jest na razie obligatoryjna. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Firmy UPS i Sealed Air nawiązały współpracę w celu udostepnienia…

Firmy UPS i Sealed Air nawiązały współpracę w celu udostepnienia wydajnych rozwiązań do pakowania

Firmy UPS i Sealed Air Corporation poinformowały o nawiązaniu strategicznej współpracy, dzięki której sprzedawcy detaliczni,...

Dachser pomaga walczyć z suszą w Indiach

Dachser pomaga walczyć z suszą w Indiach

W obliczu jednej z największych od dziesięcioleci susz w środkowych Indiach międzynarodowy operator logistyczny Dachser...

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które…

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które kształtują miejsca pracy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj