logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Symulacyjne badanie uszkodzeń zawieszenia pojazdu szynowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule przedstawiono możliwość wykorzystania pakietu symulacyjnego w ocenie stanu technicznego zawieszenia pojazdu szynowego. Badania symulacyjne przeprowadzono na zamodelowanym torze o dobrym stopniu utrzymania w celu uzyskania informacji o możliwości monitorowania stanu technicznego zawieszenia i detekcji jego uszkodzeń. Obiektami badań są wagony pasażerskie. Pierwszy z nich posiada sprężyny stalowe w zawieszeniu II stopnia, natomiast drugi sprężyny pneumatyczne odwzorowane za pomocą zaimplementowanego w programie modelu Nishimury. Uszkodzenia elementów podatnych i tłumiących zawieszenia zamodelowano poprzez redukcję współczynników sztywności oraz współczynników tłumienia.
WPROWADZENIE
W obecnych latach obserwuje się zwiększony nacisk na poprawę bezpieczeństwa (czynnego oraz biernego) środków transportu. Transport szynowy charakteryzujący się wysokim poziomem bezpieczeństwa również nie może oprzeć się temu trendowi, ponieważ i w jego przypadku dochodzi do tragicznych w skutkach katastrof. Na uwadze trzeba mieć również rosnące wymagania ze strony tworzenia nowych połączeń kolei dużych prędkości (Chiny) oraz zwiększania przewozów towarowych. Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa czynnego jest stosowanie monitoringu stanu technicznego kluczowych, z punktu widzenia dynamiki jazdy, elementów pojazdu. Do tych elementów niewątpliwie zaliczają się elementy podatno-tłumiące zawieszenia, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo biegowe. Pogorszenie parametrów tych elementów pojazdu skutkuje ograniczeniem własności dynamicznych, które mogą powodować szybsze zużywanie kół, szyn a także zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy, co w skrajnych przypadkach może grozić wykolejeniem.
Korzyścią z zastosowania monitoringu stanu zawieszenia jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa ale może być nią również ułatwienie eksploatacji pojazdu, gdyż dzięki systemowi zaistnieje możliwość lokalizacji elementów, których stan odbiega od nominalnego.
Dzięki temu możliwa będzie racjonalna eksploatacja pojazdu oraz zwiększenie jego gotowości do pracy. Czynniki te przekładają się na zmniejszenie kosztów dla przewoźników w przypadku ewentualnych awarii bądź wypadków.
W związku z trudnościami w ocenie stanu zawieszenia w trybie on-line i braku takiego systemu do użytku komercyjnego, kwestia monitoringu stanu usprężynowania nie jest na razie obligatoryjna. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

FedEx Express uruchomi połączenie Liège - Memphis

Na początku kwietnia br., FedEx Express, największa na świecie firma świadcząca usługi przewozów ekspresowych i...

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj