logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rozwój logistycznej funkcji portów rzecznych - na przykładzie wybranych niemieckich centrów logistycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W artykule omówiono podstawowe atrybuty transportu wodnego śródlądowego, jego infrastrukturę liniową i punktową. Szczególną uwagę poświęcono funkcjom portów rzecznych. Głównym celem opracowania jest wskazanie znaczenia, jakie odgrywa lokalizacja centrum logistycznego w porcie żeglugi śródlądowej dla rozwoju jego oferty usług logistycznych i funkcji logistycznej.
THE DEVELOPMENT OF LOGISTIC FUNCTION OF RIVER PORTS ON THE EXAMPLE OF SELECTED GERMAN LOGISTIC CENTERS
In the article are discussed the main attributes of inland shipping, their liner and point infrastructure. The important attention is given to the functions of river ports. The main goal of this paper is to present, how the building of logistic center in inland port can contribute to developing of the offer of logistic services and logistic function.
1. śEGLUGA ŚRÓDLĄDOWA - PODSTAWOWE ZAGADNIENIA śegluga śródlądowa, na tle innych gałęzi transportu wyróżnia się szeregiem cech, które zarysowują miejsce i rolę jaką odgrywa ona w ramach złożonych łańcuchów transportowych. Spośród podstawowych atrybutów wymienić należy stosunkowo długi czas dostawy związany z niskimi prędkościami eksploatacyjnymi taboru (głównie barek).
Jako cechę żeglugi śródlądowej wymienia się także nieregularność przewozów. Wynika ona z istotnego wpływu czynników naturalnych na warunki żeglugi i może wiązać się nawet z czasowym zawieszaniem przewozów z powodu niskiego stanu wody na drogach żeglownych, czy w okresie zimowym ich zamarzaniem. W przypadku żeglugi śródlądowej realizacja przewozów w relacji dom-dom odbywać się może jedynie w określonych przypadkach. Rozwiązanie takie wymaga lokalizacji zakładu produkcyjnego, czy fabryki nadawcy i odbiorcy w porcie lub posiadanie przez nich własnych nabrzeży przeładunkowych, to zaś nie jest sytuacja częsta. Istnieją grupy ładunków charakterystyczne dla żeglugi śródlądowej - przewożone na tych samych trasach (są to materiały budowlane czy węgiel z kopalń do elektrowni). (...)

Artykuł zawiera 26567 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PEKAES wzmacnia międzynarodową sieć połączeń

PEKAES wzmacnia międzynarodową sieć połączeń

Operator logistyczny PEKAES wprowadził regularne, bezpośrednie połączenie do Rumunii. Po Czechach, Słowacji i Niemczech to...

DB Schenker nabywa udziały na globalnym rynku internetowym uShip

DB Schenker nabywa udziały na globalnym rynku internetowym uShip

DB Schenker inwestuje miliony w celu wzmocnienia strategicznej współpracy z amerykańską internetową giełdą transportową uShip,...

MAN Trucknology® Days 2017

MAN Trucknology® Days 2017

Od 23 do 25 marca 2017 r. odbędą się w Monachium MAN Trucknology® Days. Na...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj