logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dostępność transportowa jako paradygmat kształtujący wielkość przewozów w publicznym transporcie pasażerskim Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dane statystyczne wskazują na spadek liczby przewożonych pasażerów transportem publicznym w Polsce. Wpływ na tę tendencję ma przede wszystkim spadek przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym oraz samochodowym. Choć wzrost wielkości przewozów pasażerskich transportem lotniczym w ruchu krajowym ma tendencję rosnącą to nie równoważy ogólnej tendencji spadkowej.

Wydaje się, że jedną z przyczyn spadku przewożonych pasażerów transportem publicznym w Polsce jest ograniczanie, szczególnie w transporcie kolejowym, sieci transportowej. W konsekwencji spada liczba punktów transportowych, które stanowią istotną determinantę dostępności transportowej.
W transporcie samochodowym pomimo rosnącej długości sieci dróg można zaobserwować zmniejszającą się liczę usług transportowych oferowanych przez przedsiębiorstwa transportowe w ruchu regionalnym oraz krajowym.

Istota dostępności transportowej
Dostępność (Accessibility) jest pojęciem powszechnie używanym w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. W zdecydowanej większości prac naukowych autorzy wykorzystując to pojęcie nie podejmują jednak próby jego zdefiniowania. Należy także podkreślić, że zagadnienie dostępności pojmowane jest bardzo szeroko. W swoim zakresie obejmuje ono między innymi zarówno potrzeby osób niepełnosprawnych jak i potrzeby żywnościowe oraz bytowe. Można zatem zauważyć, że jest to pojęcie uniwersalne oraz pojemne, odnoszące się do wielu aspektów życia społeczno-gospodarczego.

Za początek badań nad zagadnieniami dostępności transportowej można uznać prace Hansena (1959). W kolejnych latach problematyką dostępności zajmowali się tacy badacze jak Pirie (1979), Guy (1983), Song (1996), Handy and Niemeier, (1997) i Kwan, (1998), którzy wskazali dwa możliwe zakresy badania dostępności. Pierwszy związany z analizą miejsca drugi zakres z analizą dostępności. Badacze zauważyli jednocześnie, że nie istnieje jeden najlepszy sposób analizy dostępności.
W literaturze polskiej ewolucję pojęcia dostępności zawiera między innymi praca Z. Taylora. Autor zauważa, że w literaturze geograficznej i ekonomicznej pojęcie dostępności odnoszone jest najczęściej do koncepcji bliskości, łatwości przestrzennej interakcji lub kontaktów (potencjalnych) z działalnością bądź funkcją (dojazd do szkoły, szpitala itp.).
Niewątpliwie ważne miejsce w zakresie zagadnienia dostępności zajmuje transport, umożliwiając realizację wszelkich potrzeb społecznych i gospodarczych. Wydaje się jednak, że są to prace akcentujące aspekt geograficzny; badające przede wszystkim związki i zależności pomiędzy transportem a przestrzenią (dostępność przestrzenna). Brakuje natomiast szerszych rozważań w aspekcie ekonomicznym. Ważna bowiem wydaje się także, podczas analizy dostępności transportowej, problematyka cen usług transportowych w powiązaniu z systemem taryfowym (dostępność ekonomiczna) oraz czas realizacji usług transportowych (dostępność czasowa). (...)

Artykuł zawiera 21703 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 01 kwiecień 2015 11:58

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Mainfreight Poland uruchamia bezpośrednią linię dorbnicową na Ukrainę i centrum…

Mainfreight Poland uruchamia bezpośrednią linię dorbnicową na Ukrainę i centrum przeładunkowe w Pruszkowie

Mainfreight Poland, będący częścią nowozelandzkiej grupy logistycznej, jednej z największych na świecie, uruchomił hub przeładunkowy...

Magazyn SEGRO najbardziej ekologiczny w Polsce według certyfikacji BREEAM

Magazyn SEGRO najbardziej ekologiczny w Polsce według certyfikacji BREEAM

Nowa część budynku C o powierzchni prawie 15 000 m kw. w SEGRO Logistics Park...

Nowe przepisy dla producentów wyrobów tytoniowych

Nowe przepisy dla producentów wyrobów tytoniowych

20 maja 2019 r. wejdą w życie wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj