logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dostępność transportowa jako paradygmat kształtujący wielkość przewozów w publicznym transporcie pasażerskim Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dane statystyczne wskazują na spadek liczby przewożonych pasażerów transportem publicznym w Polsce. Wpływ na tę tendencję ma przede wszystkim spadek przewozów pasażerskich w transporcie kolejowym oraz samochodowym. Choć wzrost wielkości przewozów pasażerskich transportem lotniczym w ruchu krajowym ma tendencję rosnącą to nie równoważy ogólnej tendencji spadkowej.

Wydaje się, że jedną z przyczyn spadku przewożonych pasażerów transportem publicznym w Polsce jest ograniczanie, szczególnie w transporcie kolejowym, sieci transportowej. W konsekwencji spada liczba punktów transportowych, które stanowią istotną determinantę dostępności transportowej.
W transporcie samochodowym pomimo rosnącej długości sieci dróg można zaobserwować zmniejszającą się liczę usług transportowych oferowanych przez przedsiębiorstwa transportowe w ruchu regionalnym oraz krajowym.

Istota dostępności transportowej
Dostępność (Accessibility) jest pojęciem powszechnie używanym w wielu dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. W zdecydowanej większości prac naukowych autorzy wykorzystując to pojęcie nie podejmują jednak próby jego zdefiniowania. Należy także podkreślić, że zagadnienie dostępności pojmowane jest bardzo szeroko. W swoim zakresie obejmuje ono między innymi zarówno potrzeby osób niepełnosprawnych jak i potrzeby żywnościowe oraz bytowe. Można zatem zauważyć, że jest to pojęcie uniwersalne oraz pojemne, odnoszące się do wielu aspektów życia społeczno-gospodarczego.

Za początek badań nad zagadnieniami dostępności transportowej można uznać prace Hansena (1959). W kolejnych latach problematyką dostępności zajmowali się tacy badacze jak Pirie (1979), Guy (1983), Song (1996), Handy and Niemeier, (1997) i Kwan, (1998), którzy wskazali dwa możliwe zakresy badania dostępności. Pierwszy związany z analizą miejsca drugi zakres z analizą dostępności. Badacze zauważyli jednocześnie, że nie istnieje jeden najlepszy sposób analizy dostępności.
W literaturze polskiej ewolucję pojęcia dostępności zawiera między innymi praca Z. Taylora. Autor zauważa, że w literaturze geograficznej i ekonomicznej pojęcie dostępności odnoszone jest najczęściej do koncepcji bliskości, łatwości przestrzennej interakcji lub kontaktów (potencjalnych) z działalnością bądź funkcją (dojazd do szkoły, szpitala itp.).
Niewątpliwie ważne miejsce w zakresie zagadnienia dostępności zajmuje transport, umożliwiając realizację wszelkich potrzeb społecznych i gospodarczych. Wydaje się jednak, że są to prace akcentujące aspekt geograficzny; badające przede wszystkim związki i zależności pomiędzy transportem a przestrzenią (dostępność przestrzenna). Brakuje natomiast szerszych rozważań w aspekcie ekonomicznym. Ważna bowiem wydaje się także, podczas analizy dostępności transportowej, problematyka cen usług transportowych w powiązaniu z systemem taryfowym (dostępność ekonomiczna) oraz czas realizacji usług transportowych (dostępność czasowa). (...)

Artykuł zawiera 21703 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 01 kwiecień 2015 11:58

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj