logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Funkcjonowanie transportu w zmiennych warunkach gospodarowania Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podstawowym zadaniem transportu jest obsługa potrzeb przewozowych generowanych przez gospodarkę i społeczeństwo. Potrzeby te są określane przez takie czynniki jak wolumen, kierunki geograficzne przewozu i wymagania jakościowe, na co mają wpływ procesy zachodzące w gospodarce i społeczeństwie oraz w warunkach zewnętrznych ich funkcjonowania.

Cechą charakteryzującą wyżej wspomniane procesy w ostatnich latach jest ich niestabilność i dynamiczna zmienność, często trudna do przewidzenia w odniesieniu do stopnia nasilenia i kierunków rozwoju. Transport zaś powinien być w stanie dostosować się do różnych generowanych potrzeb, co wymaga nie tylko elastycznej reakcji na bieżące zjawiska, ale także uwzględnienia zmienności warunków gospodarowania w strategiach rozwoju transportu.
Celem niniejszego artykułu jest próba identyfikacji głównych czynników przyczyniających się do niestabilności warunków funkcjonowania transportu, ze wskazaniem na możliwe działania do podjęcia przez transport w celu dostosowania się do nowej sytuacji.

Przyczyny zmienności warunków gospodarowania wpływające na transport
Zmienność warunków funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa jest normalnym zjawiskiem związanym z rozwojem cywilizacyjnym, wzrostem gospodarczym, postępem technicznym, wzrastającą otwartością państw i globalizacją. Jednak w ostatnich latach zauważyć można rosnące tempo zmian i występowanie wielu przejawów zmienności równocześnie, nie tylko w sferze gospodarczej, ale także w sferze czynników społecznych i zewnętrznych, tworzących obiektywne uwarunkowania prowadzenia działalności.
Przykładem dynamicznego tempa zachodzących zmian w gospodarce jest bardzo krótki czas, w którym pojawiają się i rozwijają kryzysy gospodarcze, obejmujące zarówno pojedyncze kraje, jak też rzutujące na gospodarkę światową. Dotyczy to zarówno kryzysu gospodarki Stanów Zjednoczonych z 2008 roku, który wywarł głęboki wpływ na gospodarkę globalną, jak i kryzysów kilku państw europejskich, należących do strefy euro: Irlandii, Grecji, Hiszpanii czy Włoch, które odbijają się z większym lub mniejszym skutkiem na całej gospodarce Unii Europejskiej. Charakterystyczny przy tym jest brak jednoznacznych opinii, również pośród ekonomistów, co do przyczyn wywołujących te kryzysy oraz ich charakteru, a w konsekwencji możliwości przeciwdziałania i długości ich trwania. Nie ma zgodności wśród ekonomistów, czy obecny kryzys gospodarczy ma charakter strukturalny, cykliczny, co oznaczałoby jego powtarzalność, czy też jest on konsekwencją nawarstwienia się pewnych szczególnie niekorzystnych uwarunkowań i działań. Wiele wskazuje na to, że przyczyny obecnego kryzysu są odmienne niż przyczyny wcześniejszych kryzysów gospodarki rynkowej, chociażby tego z lat trzydziestych dwudziestego wieku i związane są z nadmiernym rozbudowaniem sfery finansowej, towarzyszącej procesom sfery realnej. W tej sytuacji metody działań podejmowanych przez rządy państw na podstawie dotychczasowego doświadczenia nie będą skuteczne i nie zapobiegną pojawieniu się kolejnych odsłon kryzysu. (...)

Artykuł zawiera 27400 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 kwiecień 2015 14:06

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj