logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Trakcje w Kolejach Dużych Prędkości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Linia dla Kolei Dużych Prędkości to technologiczny skok w wielu obszarach techniki w szczególności w obszarze energetyki i napędu. Pociągi dużych prędkości wymagają zainstalowania odpowiednio dużych mocy. Dlatego tak istotnym jest system zasilania, który ma służyć przekazywaniu energii z krajowego sytemu elektroenergetycznego do pojazdu dużych prędkości. W Polsce wiąże się to z wdrożeniem całkiem nowych rozwiązań i technologii. W Europie funkcjonują dwa podstawowe systemy zasilania pojazdów trakcyjnych. Jest to system prądu stałego i system prądu przemiennego.
W artykule opisano systemy zasilania oraz główne tendencje w konstrukcjach elektromechanicznych Kolei Dużych Prędkości.
2. GŁÓWNE CECHY SYSTEMÓW ZASILANIA KDP
Pociągi dużych prędkości wymagają zainstalowania odpowiednio dużych mocy. Wynika to przede wszystkim z oporów ruchu. Składnikiem o największej wartości są opory aerodynamiczne, rosnące z kwadratem prędkości.
Opór aerodynamiczny pojazdu poruszającego się z prędkością 300km/h jest około 9-cio krotnie większy od oporu powietrza pociągu poruszającego się z prędkością 100km/h. Uzyskanie przez pojazdy KDP prędkości powyżej 250 km/h wymaga dostarczenia do poszczególnych pociągów mocy powyżej 10 MW [1]. Zasadnicze znaczenie w warunkach polskich ma wybór jednego ze znormalizowanych, najkorzystniejszego systemu zasilania. Wybór i projekt układu zasilania pojazdu powinien odpowiadać kryterium jakości pracy takiego układu i jest zagwarantowanie dostawy energii o wymaganej jakości. Skład sytemu zasilania trakcji elektrycznej wchodzą:
a) linie zasilające ogólnokrajowego systemu energetycznego, b) podstacje trakcyjne, c) sieć trakcyjna wraz z przewodami łączącymi sieć trakcyjna z podstacją oraz siecią powrotną.
Właściwy dobór ich parametrów ma duży wpływ na prawidłowe, bezawaryjne funkcjonowanie sytemu trakcji [2].
Ogólnie systemy zasilania linii kolejowych można podzielić na systemy prądu stałego i prądu przemiennego.
Wśród systemów kolejowych prądu stałego najbardziej rozpowszechnione na świecie są systemy 3 kV DC (ok. 35% długości linii zelektryfikowanych na świecie) i 1,5 kV DC (ok. 7,8% długości linii zelektryfikowanych). Wśród systemów prądu przemiennego najbardziej rozpowszechnione to: system 25 kV 50Hz lub 2 x 25 kV 50Hz (ok. 41% długości linii zelektryfikowanych) oraz system 15 kV 16 2/3 Hz (ok. 15% długości linii zelektryfikowanych). (...)

Artykuł zawiera 13107 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Duży wzrost popytu na powierzchnię magazynową w Europie Środkowo-Wschodniej

Duży wzrost popytu na powierzchnię magazynową w Europie Środkowo-Wschodniej

Z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, która od dłuższego czasu monitoruje rynek...

Amazon otworzy w Sosnowcu nowe centrum logistyki e-commerce

Amazon otworzy w Sosnowcu nowe centrum logistyki e-commerce

Amazon planuje otwarcie nowego centrum logistyki e-commerce w Sosnowcu. Zadaniem nowego centrum będzie wspieranie realizacji...

Ekol kontynuuje rozwój w Polsce

Ekol kontynuuje rozwój w Polsce

Ekol Logistics rozpoczął działalność w Polsce w maju 2015 r. i właśnie otworzył nowy magazyn...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj