logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Znaczenie polityki transportowej jako elementu kontrolowania wzrostu transportochłonności gospodarki

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Gospodarka rynkowa, której cechą jest swobodna produkcja oraz wymiana towarów i usług wymaga efektywnego transportu. Analiza procesów zachodzących we współczesnej gospodarce prowadzi do wniosku, że rozwój gospodarczy byłby nie możliwy bez pokonywania barier transportowych.
Będący wyróżnikiem współczesnej ekonomii wzrost konsumpcji skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na systemy dystrybucji, które w większej części realizowane są przez sektor prywatny. Rola administracji państwowej w kontekście rozwoju gospodarczego ogranicza się ujmując to w sposób najbardziej ogólny do wspierania wzrostu gospodarczego z zachowaniem zasad rozwoju zrównoważonego. Można powiedzieć, że transport jako sektor gospodarki, który warunkuje jej rozwój [2] wymaga szczególnej troski obu stron, która może wyrażać się w przyjętej na danym obszarze, zarówno pod względem terytorialnym jak i rodzajowym polityce transportowej.
2. BARIERY I ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z ROZWOJEM TRANSPORTU
Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że transport jest bodźcem rozwoju. Faktem jest również to, że transport zmienia świat i że zmiany skutkują bardzo poważnymi problemami środowiskowymi. Z punktu widzenia wpływu infrastruktury transportowej na środowisko i funkcjonowania samego transportu należy stwierdzić, że transport jest największym poborcą energii. Skutkiem tego są trudności ze zrównoważeniem rozwoju transportu. W Polsce największe problemy środowiskowe stwarza duża skala działalności szeroko pojętego transportu samochodowego. Do niedawna w Polsce niższa niż średnio w krajach Unii Europejskiej była intensywność wykorzystania samochodów ciężarowych, ale w latach 1995-2008 ich roczny przebieg zwiększył się w Polsce z 22.1 do 28.2 tys. km, podczas gdy w UE obniżył się z 33.0 do 27.6 tys. km.
Przewozy ładunków w minionej dekadzie cechowała umiarkowana tendencja wzrostowa, zróżnicowana w poszczególnych gałęziach transportu. Liczba ton przewiezionych ogółem w latach 2003-2009 wzrosła z 1239 do 1691 mln ton (+36,5%), czyli nieco więcej niż wzrost PKB w tym samym okresie (+32,1%). O ile jednak PKB wzrósł o 32,1 %, o tytle zapotrzebowanie na pracę przewozową transportu samochodowego wzrosło o 187,7%. Średnia odległość przewozów samochodowych wzrosła w okresie 2003-2009 ze 153 do (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

PEKAES wprowadza nową usługę - przewóz ładunków ponadgabarytowych

PEKAES wprowadza nową usługę - przewóz ładunków ponadgabarytowych

PEKAES zaoferował nową usługę transportu towarów ponadgabarytowych. Dzięki wykorzystaniu różnych środków transportu, przewóz dużych ładunków...

Poczta Polska zwiększa zatrudnienie i poszukuje nowych pracowników

Poczta Polska zwiększa zatrudnienie i poszukuje nowych pracowników

Od 2016 r. Poczta Polska, największy pracodawca w Polsce, zwiększyła zatrudnienie o ponad 2,5 tys....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj