logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport intermodalny na rynku przewozów ładunków w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Transport jest procesem produkcyjnym, którego celem jest pokonywanie przestrzeni. Odgrywa on istotną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju, umożliwia sprawne funkcjonowanie poszczególnych działów gospodarki narodowej, jest czynnikiem intensyfikującym rozwój. Brak spójności między działalnością transportową a pozostałymi działami gospodarki narodowej osłabia ogólne możliwości rozwojowe. Między rozwojem gospodarki narodowej a rozwojem systemu transportowego istnieje ścisła zależność, wynikająca z faktu, że transport obsługuje pozostałe działy gospodarki.

Dla gospodarek większości krajów, po recesji z lat 2008-2009, rok 2010 przyniósł wyraźne ożywienie koniunktury. Nastąpił wzrost produkcji i wymiany międzynarodowej, a w wielu krajach także wzrost inwestycji i zatrudnienia. W Polsce także nastąpił wzrost aktywności gospodarczej, o czym świadczy przyspieszenie tempa wzrostu PKB do 3,8%. W krajach Unii Europejskiej odnotowano wzrost PKB o 1,8%. Wzrosły również obroty w handlu zagranicznym. W UE-27 nastąpił wzrost obrotów w eksporcie o 11,4%, natomiast w imporcie o 9,2%. Poprawę zanotowano także w transporcie. Wszystkimi rodzajami transportu, w 2010 r., przewieziono o 8,7% więcej ładunków niż w roku poprzednim, a wykonana praca przewozowa była większa o 12,1%. Wzrosły przewozy transportem samochodowym, kolejowym, rurociągowym i lotniczym, natomiast spadły - żeglugą morską i śródlądową.
W 2010 r. transportem samochodowym przewieziono ogółem 1551,8 mln ton ładunków i wykonano pracę przewozową 223 170 mln tonokilometrów, co stanowiło odpowiednio o 8,9% i 16,5% więcej niż w roku poprzednim. Największy wzrost odnotowano w przewozach węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej i gazu ziemnego (o 65,9%) oraz pustych kontenerów i opakowań (o 35,4%). Udział transportu zarobkowego w przewozach ogółem wyniósł 51,0%, natomiast transportu gospodarczego - 49,0%. Biorąc pod uwagę wielkość pracy przewozowej wykonanej w transporcie samochodowym Polska znalazła się na trzecim miejscu (z 11,0% udziałem w ogólnych przewozach Unii Europejskiej), za Niemcami i Hiszpanią, natomiast w przewozach międzynarodowych - na pierwszym - z udziałem sięgającym 19,0% w ogólnej wielkości przewozów. Dominujący udział w przewozach zarówno w eksporcie, jak i w imporcie stanowiły przewozy do/z Niemiec. W 2010 r. odnotowano także ponad 6,0% wzrost krajowych przewozów ładunków, przy jednoczesnym zwiększeniu pracy przewozowej o 9,0%. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 26 czerwiec 2014 10:28

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj