logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Transport intermodalny na rynku przewozów ładunków w Polsce Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Transport jest procesem produkcyjnym, którego celem jest pokonywanie przestrzeni. Odgrywa on istotną rolę w rozwoju społeczno-gospodarczym kraju, umożliwia sprawne funkcjonowanie poszczególnych działów gospodarki narodowej, jest czynnikiem intensyfikującym rozwój. Brak spójności między działalnością transportową a pozostałymi działami gospodarki narodowej osłabia ogólne możliwości rozwojowe. Między rozwojem gospodarki narodowej a rozwojem systemu transportowego istnieje ścisła zależność, wynikająca z faktu, że transport obsługuje pozostałe działy gospodarki.

Dla gospodarek większości krajów, po recesji z lat 2008-2009, rok 2010 przyniósł wyraźne ożywienie koniunktury. Nastąpił wzrost produkcji i wymiany międzynarodowej, a w wielu krajach także wzrost inwestycji i zatrudnienia. W Polsce także nastąpił wzrost aktywności gospodarczej, o czym świadczy przyspieszenie tempa wzrostu PKB do 3,8%. W krajach Unii Europejskiej odnotowano wzrost PKB o 1,8%. Wzrosły również obroty w handlu zagranicznym. W UE-27 nastąpił wzrost obrotów w eksporcie o 11,4%, natomiast w imporcie o 9,2%. Poprawę zanotowano także w transporcie. Wszystkimi rodzajami transportu, w 2010 r., przewieziono o 8,7% więcej ładunków niż w roku poprzednim, a wykonana praca przewozowa była większa o 12,1%. Wzrosły przewozy transportem samochodowym, kolejowym, rurociągowym i lotniczym, natomiast spadły - żeglugą morską i śródlądową.
W 2010 r. transportem samochodowym przewieziono ogółem 1551,8 mln ton ładunków i wykonano pracę przewozową 223 170 mln tonokilometrów, co stanowiło odpowiednio o 8,9% i 16,5% więcej niż w roku poprzednim. Największy wzrost odnotowano w przewozach węgla kamiennego i brunatnego, ropy naftowej i gazu ziemnego (o 65,9%) oraz pustych kontenerów i opakowań (o 35,4%). Udział transportu zarobkowego w przewozach ogółem wyniósł 51,0%, natomiast transportu gospodarczego - 49,0%. Biorąc pod uwagę wielkość pracy przewozowej wykonanej w transporcie samochodowym Polska znalazła się na trzecim miejscu (z 11,0% udziałem w ogólnych przewozach Unii Europejskiej), za Niemcami i Hiszpanią, natomiast w przewozach międzynarodowych - na pierwszym - z udziałem sięgającym 19,0% w ogólnej wielkości przewozów. Dominujący udział w przewozach zarówno w eksporcie, jak i w imporcie stanowiły przewozy do/z Niemiec. W 2010 r. odnotowano także ponad 6,0% wzrost krajowych przewozów ładunków, przy jednoczesnym zwiększeniu pracy przewozowej o 9,0%. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 26 czerwiec 2014 10:28

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj