logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Modelowanie zachowań podróżnych w warunkach zamknięć ulic w gęstych sieciach miejskich Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gęste sieci miejskie charakteryzują się zarówno dużą koncentracją skrzyżowań na ograniczonym obszarze, jak i znaczną niejednorodnością wielkości potoku ruchu oraz prędkości jego przemieszczania. Może to prowadzić do częstych zakłóceń płynności ruchu pojazdów.

Ponadto zmienność warunków ruchu w czasie i przestrzeni wyrażona zróżnicowanymi wartościami stopnia obciążenia poszczególnych elementów sieci miejskiej często powoduje kongestię i wydłużenie czasu podróży, co jest szczególnie dotkliwe w okresach ruchu szczytowego. Sieci miejskie są obszarem, gdzie dochodzi do wielu wzajemnie zależnych zdarzeń. Część z nich może wywołać konieczność zamknięcia poszczególnych jej elementów dla ruchu prowadząc do zakłóceń w funkcjonowaniu całego systemu transportowego miasta. Stąd modelowanie zachowań podróżnych w gęstych sieciach miejskich jest szczególnie złożonym zagadnieniem.

Duża gęstość sieci miejskiej wyrażona liczbą elementów infrastruktury różnego typu przypadających na jednostkę powierzchni powoduje większe możliwości wyboru drogi w porównaniu z innymi typami sieci. W związku z tym potok ruchu przemieszczający się pomiędzy miejscem źródłowym a docelowym jest rozkładany na większą liczbę dróg alternatywnych, a stopień wykorzystania każdej z nich jest często trudny do oszacowania. Wśród podstawowych czynników wpływających na wybór drogi w sieci jako najważniejszy wymienia się tzw. uogólniony koszt przemieszczania, którego głównym składnikiem jest czas podróży. Dlatego istotnym problemem przy konstruowaniu modelu dla potrzeb oceny konsekwencji zamknięć elementu sieci drogowej jest określenie wielkości wzrostu czasu podróży zarówno z punktu widzenia całego systemu, jak i poszczególnych podróżnych. Zakłócenia w sieci miejskiej wywołane kongestią mają charakter cykliczny w pewnym horyzoncie czasu i zazwyczaj są typowe dla określonego elementu sieci transportowej. W gęstych sieciach miejskich miejscem powstawania problemów komunikacyjnych są głównie skrzyżowania, skąd zakłócenia przenoszą się na odcinki między skrzyżowaniami i dalej na inne elementy sieci transportowej, prowadząc do zatorów komunikacyjnych. Każde dodatkowe nieoczekiwane zakłócenie wynikające z zamknięcia określonego elementu sieci miejskiej może wywoływać nietypowe zachowania komunikacyjne użytkowników sieci, wynikające z ich dezorientacji i podejmowania często nieracjonalnych decyzji. Dopiero po pewnym czasie adaptacji do nowych warunków ruchu można mówić o nowym stanie równowagi. Stan ten może być ponownie zachwiany przy kolejnej zmianie struktury sieci związanej z zakończeniem zamknięcia. Jednym z podstawowych elementów sieci miejskiej jest ulica, która stanowi miejsce wspólnego funkcjonowania różnych podsystemów transportowych (np. system transportu indywidualnego, zbiorowego, ciężarowego). W związku z tym efekty zakłóceń wynikających z jej zamknięcia mogą wpływać na sprawne działanie każdego z tych podsystemów. (...)

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 październik 2014 10:59

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj