logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Jakość jako wyznacznik atrakcyjności usług turystycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współczesne kierunki rozwoju światowej turystyki, rosnąca konkurencja na rynku turystycznym, transfer nowych technik i technologii do gospodarki turystycznej oraz ciągle zmieniające się preferencje i upodobania turystów powodują, że coraz większego znaczenia nabiera problematyka jakości w turystyce.

Czynnik jakości coraz silniej wpływa na decyzje turystów, co świadczy o rosnącej dojrzałości światowego - a także polskiego - popytu turystycznego. Równocześnie rośnie liczba nowych kierunków turystycznych, które w walce konkurencyjnej o klienta wykorzystują jakość produktu turystycznego.
Sukces rynkowy firmy działającej w tej branży zależy przede wszystkim od tego, czy jest ona w stanie dostarczyć usługi o odpowiedniej i wyróżniającej się jakości. Produktem przedsiębiorstwa usługowego (turystycznego) jest przede wszystkim czynność. Z tego powodu spełnienie oczekiwań klientów nie może ograniczać się do kształtowania materialnych warunków świadczenia usług. Znacznie ważniejsze są interakcje między firmą a jej klientem (charakter kontaktu usługowego, dostępność usługi, postawa personelu).
Pojęcie jakości w turystyce
Kluczowym elementem, który w dzisiejszych czasach pozwala poprawić konkurencyjność produktów turystycznych jest ciągłe doskonalenie jakości oferowanych usług. Wiąże się to z tym, że obecnie świat wkracza w epokę „turystyfikacji” życia społecznego, która polega na tym, że każda zmiana miejsca zamieszkania, niezależnie od celu podroży, traktowana jest jako wyjazd turystyczny, a co za tym idzie wszyscy stają się turystami. W takiej sytuacji te potrzeby turystów, które przyczyniły się do wyjazdu oraz pojawiły się w jego trakcie, są istotne z punktu widzenia producentów różnego rodzaju dóbr i usług na rynku turystycznym i okołoturystycznym. Zagadnienie jakości powinno być rozpatrywane w turystyce na trzech płaszczyznach5:
• pojedynczych usług, • pakietu usług, • na poziomie miejscowości recepcyjnej.
Jednym z elementów atrakcyjności produktu jest jakość. Według Światowej Organizacji Turystyki
Narodów Zjednoczonych (UNWTO) jakość w turystyce jest to spełnienie za ustaloną i przyjętą cenę wszystkich zgodnych z prawem żądań klienta, przy jednoczesnym przestrzeganiu wymagań jakościowych w odniesieniu do bezpieczeństwa, higieny i dostępności usług turystycznych oraz harmonii środowiska ludzkiego i przyrodniczego. Z definicji wynika, że jakość produktu turystycznego określa klient. (...)


Artykuł zawiera 21059 znaków.

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 styczeń 2014 12:06

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj