logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jakość jako wyznacznik atrakcyjności usług turystycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współczesne kierunki rozwoju światowej turystyki, rosnąca konkurencja na rynku turystycznym, transfer nowych technik i technologii do gospodarki turystycznej oraz ciągle zmieniające się preferencje i upodobania turystów powodują, że coraz większego znaczenia nabiera problematyka jakości w turystyce.

Czynnik jakości coraz silniej wpływa na decyzje turystów, co świadczy o rosnącej dojrzałości światowego - a także polskiego - popytu turystycznego. Równocześnie rośnie liczba nowych kierunków turystycznych, które w walce konkurencyjnej o klienta wykorzystują jakość produktu turystycznego.
Sukces rynkowy firmy działającej w tej branży zależy przede wszystkim od tego, czy jest ona w stanie dostarczyć usługi o odpowiedniej i wyróżniającej się jakości. Produktem przedsiębiorstwa usługowego (turystycznego) jest przede wszystkim czynność. Z tego powodu spełnienie oczekiwań klientów nie może ograniczać się do kształtowania materialnych warunków świadczenia usług. Znacznie ważniejsze są interakcje między firmą a jej klientem (charakter kontaktu usługowego, dostępność usługi, postawa personelu).
Pojęcie jakości w turystyce
Kluczowym elementem, który w dzisiejszych czasach pozwala poprawić konkurencyjność produktów turystycznych jest ciągłe doskonalenie jakości oferowanych usług. Wiąże się to z tym, że obecnie świat wkracza w epokę „turystyfikacji” życia społecznego, która polega na tym, że każda zmiana miejsca zamieszkania, niezależnie od celu podroży, traktowana jest jako wyjazd turystyczny, a co za tym idzie wszyscy stają się turystami. W takiej sytuacji te potrzeby turystów, które przyczyniły się do wyjazdu oraz pojawiły się w jego trakcie, są istotne z punktu widzenia producentów różnego rodzaju dóbr i usług na rynku turystycznym i okołoturystycznym. Zagadnienie jakości powinno być rozpatrywane w turystyce na trzech płaszczyznach5:
• pojedynczych usług, • pakietu usług, • na poziomie miejscowości recepcyjnej.
Jednym z elementów atrakcyjności produktu jest jakość. Według Światowej Organizacji Turystyki
Narodów Zjednoczonych (UNWTO) jakość w turystyce jest to spełnienie za ustaloną i przyjętą cenę wszystkich zgodnych z prawem żądań klienta, przy jednoczesnym przestrzeganiu wymagań jakościowych w odniesieniu do bezpieczeństwa, higieny i dostępności usług turystycznych oraz harmonii środowiska ludzkiego i przyrodniczego. Z definicji wynika, że jakość produktu turystycznego określa klient. (...)


Artykuł zawiera 21059 znaków.

Ostatnio zmieniany czwartek, 30 styczeń 2014 12:06

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowy oddział Dachser w Austrii

Nowy oddział Dachser w Austrii

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, buduje nowy oddział w miejscowości Stans położonej...

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics podsumowuje roczną działalność oddziału w Będzinie

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej, podsumował...

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

Druga edycja konferencji eDelivery już wkrótce!

eDelivery 2017 to już druga edycja konferencji o posprzedażowej obsłudze klienta w e-commerce. Przeznaczona jest...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj