logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Funkcje gospodarcze żeglugi promowej na przykładzie linii promowych z portów Trójmiasta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wstęp Żegluga promowa jest jednym z rodzajów żeglugi regularnej. Jej specyfiką jest jednoczesny przewóz pasażerów i ładunków tworzących jeden rynek. Morze Bałtyckie stanowi jeden z podstawowych akwenów funkcjonowania żeglugi promowej, która obsługuje pasażerów podróżujących w krótkich i średnich relacjach. Jest także, obok towarowej żeglugi roro, formą transportu ładunków tocznych między krajami położonymi w obrębie Regionu Morza Bałtyckiego. Działalność przewoźników promowych, wysokość przewozów kształtowana jest przez otoczeniem rynkowe. Ich wielkość determinowana jest również przez samych operatorów, którzy podejmują różnego rodzaju działania w celu zwiększenia ruchu pasażerskiego i towarowego. Żegluga promowa spełnia szereg funkcji, jak funkcje transportowe, handlowe, turystyczne, dochodotwórcze, miastotwórcze oraz regionotwórcze. Nadrzędne zadania wynikają z realizowanych przewozów, pozostałe są pochodną funkcji transportowych. Celem artykułu jest przedstawienie podmiotów obsługujących ruch promowy w Gdyni i Gdańsku oraz próba identyfikacji oddziaływania serwisów promowych na region.
Charakterystyka rynku promowego na
Morzu Bałtyckim Żegluga promowa w Regionie Morza Bałtyckiego jest silnie rozwinięta. W roku 2011 na akwenie tym eksploatowanych było 106 promów różnych typów, które obsługiwały łącznie 59 serwisów. Dane te odnoszą się do głównych linii międzynarodowych i wewnętrznych, mających podstawowe znaczenie dla gospodarki i turystyki w regionie i nie obejmują połączeń lokalnych. Na rynku bałtyckim operowało 20
operatorów promowych.2 Podaż usług na rynku jest silnie skoncentrowana i na przestrzeni lat widoczne jest zmniejszenie się liczby samodzielnie działających przewoźników. Pod względem potencjału przewozowego i udziału w rynku dominują na nim, Tallink/Silja, Viking Line, Stena Line, TT-Line oraz Finnlines.
Na przestrzeni lat - od końca lat 90-tych ubiegłego wieku i w pierwszej połowie obecnej dekady na
Morzu Bałtyckim widoczny był spadek przewozów pasażerskich. W 2000 roku przewieziono łącznie 80 mln. osób. Coroczne zmniejszenie się ruchu pasażerskiego spowodowane zostało niekorzystnymi zmianami otoczenia: główny wpływ miało zniesienie sprzedaży wolnocłowej na połączeniach intra-unijnych w roku
1999, oddanie do eksploatacji stałych połączeń w Wielkim Bełcie i Oresundzie oraz działalność niskokosztowych przewoźników lotniczych. Czynniki te wywołały zmniejszenie się przewozów pasażerskich do poziomu 50-51,2 miliona osób. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj