logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Funkcje gospodarcze żeglugi promowej na przykładzie linii promowych z portów Trójmiasta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wstęp Żegluga promowa jest jednym z rodzajów żeglugi regularnej. Jej specyfiką jest jednoczesny przewóz pasażerów i ładunków tworzących jeden rynek. Morze Bałtyckie stanowi jeden z podstawowych akwenów funkcjonowania żeglugi promowej, która obsługuje pasażerów podróżujących w krótkich i średnich relacjach. Jest także, obok towarowej żeglugi roro, formą transportu ładunków tocznych między krajami położonymi w obrębie Regionu Morza Bałtyckiego. Działalność przewoźników promowych, wysokość przewozów kształtowana jest przez otoczeniem rynkowe. Ich wielkość determinowana jest również przez samych operatorów, którzy podejmują różnego rodzaju działania w celu zwiększenia ruchu pasażerskiego i towarowego. Żegluga promowa spełnia szereg funkcji, jak funkcje transportowe, handlowe, turystyczne, dochodotwórcze, miastotwórcze oraz regionotwórcze. Nadrzędne zadania wynikają z realizowanych przewozów, pozostałe są pochodną funkcji transportowych. Celem artykułu jest przedstawienie podmiotów obsługujących ruch promowy w Gdyni i Gdańsku oraz próba identyfikacji oddziaływania serwisów promowych na region.
Charakterystyka rynku promowego na
Morzu Bałtyckim Żegluga promowa w Regionie Morza Bałtyckiego jest silnie rozwinięta. W roku 2011 na akwenie tym eksploatowanych było 106 promów różnych typów, które obsługiwały łącznie 59 serwisów. Dane te odnoszą się do głównych linii międzynarodowych i wewnętrznych, mających podstawowe znaczenie dla gospodarki i turystyki w regionie i nie obejmują połączeń lokalnych. Na rynku bałtyckim operowało 20
operatorów promowych.2 Podaż usług na rynku jest silnie skoncentrowana i na przestrzeni lat widoczne jest zmniejszenie się liczby samodzielnie działających przewoźników. Pod względem potencjału przewozowego i udziału w rynku dominują na nim, Tallink/Silja, Viking Line, Stena Line, TT-Line oraz Finnlines.
Na przestrzeni lat - od końca lat 90-tych ubiegłego wieku i w pierwszej połowie obecnej dekady na
Morzu Bałtyckim widoczny był spadek przewozów pasażerskich. W 2000 roku przewieziono łącznie 80 mln. osób. Coroczne zmniejszenie się ruchu pasażerskiego spowodowane zostało niekorzystnymi zmianami otoczenia: główny wpływ miało zniesienie sprzedaży wolnocłowej na połączeniach intra-unijnych w roku
1999, oddanie do eksploatacji stałych połączeń w Wielkim Bełcie i Oresundzie oraz działalność niskokosztowych przewoźników lotniczych. Czynniki te wywołały zmniejszenie się przewozów pasażerskich do poziomu 50-51,2 miliona osób. (...)

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 - ADR w kieszeni

ADR Tool 2017 to już druga edycja cenionej na świecie aplikacji mobilnej o towarach niebezpiecznych...

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, został po raz kolejny laureatem programu Inwestor...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj