logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jednostki i działania, których celem jest eliminacja zagrożeń w transporcie drogowym Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapewne większość obywateli RP byłaby w stanie wymienić zagrożenia związane z transportem drogowym, a także służby odpowiadające za eliminowanie i likwidację tychże zagrożeń. Jednak spektrum zagrożeń, jak i działania służb, które nie tylko je eliminują, ale także dbają o zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest o wiele szersze niż nam się wydaje.

Mówiąc o transporcie drogowym nie powinniśmy myśleć jedynie jako o działalności gospodarczej wykonywanej w zakresie przewozu rzeczy lub osób przez pojazdy samochodowe przyczepy lub naczepy. Słowo transport drogowy winniśmy postrzegać jako wszystko co związane jest z poruszaniem się na drogach, czy to przez samochody osobowe, samochody ciężarowe czy jednoślady. Rozwój gospodarki RP w ostatnich latach XX wieku spowodował rozwój transportu drogowego na terenie Polski. Zaletą tego jest na pewno wzrost dochodu narodowego, jednak z drugiej strony spowodowało to zwiększenie ilości wypadków drogowych. Większa ilość samochodów na naszych drogach, szybsze niszczenie się dróg oraz coraz większe zanieczyszczanie środowiska naturalnego, to tylko najważniejsze, a zarazem najgorsze skutki rozkwitu transportu drogowego. Wraz ze zwiększonym ruchem na drogach, zagrożenia wynikające z rozwoju transportu drogowego stały się priorytetowym kierunkiem działań służb, które odpowiadają za bezpieczeństwo i ratownictwo drogowe w Polsce. W sytuacjach kiedy dochodzi do wypadków drogowych, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, tylko sprawnie działające i współpracujące ze sobą służby dają możliwość zmniejszenia skutków i śmiertelności tych zdarzeń. Na co dzień to nie tylko działania ratownicze, ale także akcje społeczne i prewencyjne, które mają zapewnić zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Zagrożenia drogowe
Czynnikiem, który ma zdecydowanie największy wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego jest człowiek. To właśnie od zachowania ludzi na drogach najczęściej zależy ilość wypadków. Dużo mniejszy wpływ na bezpieczeństwo mają inne czynniki takie jak pogoda czy stan nawierzchni. Z raportu Komendy Głównej Policji "Wypadki drogowe w Polsce w 2011 roku" jednoznacznie wynika, że główną przyczyną wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Nie zawsze oznacza to nadmierną prędkość lecz niedostosowanie jej do warunków atmosferycznych i stanu dróg. W 2011 roku wydarzyło się 40 065 wypadków, a w 2010 roku o 1233 wypadki mniej, czyli 38 832. W 2011 roku na polskich drogach zginęło 4 189 osoby a 49 501 osób zostało rannych. W 2010 roku liczba wypadków była mniejsza. Analizując bardzo szczegółowy raport Komendy Głównej Policji można wysnuć kilka bardzo ważnych wniosków, które pokazują jednoznacznie jak duże niebezpieczeństwo czeka na użytkowników polskich dróg. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 13 luty 2014 11:29

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj