logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Środki transportu morskiego w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego jest problemem kosztownym, a zarazem bardzo złożonym i trudnym do rozwiązania. Zależy od bardzo wielu czynników, wśród których wyróżnić można zdolności finansowe, położenie geograficzne rozumiane głównie jako odległość od potencjalnych źródeł dostaw, możliwości techniczne i technologiczne, uwarunkowania polityczne, społeczne, ekologiczne itd.

Biorąc pod uwagę wyraźny i stały trend wzrostowy w zakresie zużycia gazu ziemnego, zapewnienie jego ciągłych i pewnych dostaw jest przedmiotem zainteresowania rządów wielu krajów. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda w przypadku krajów eksportujących gaz ziemny, a inaczej państw zmuszonych do jego importu. Bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego wiąże się przede wszystkim ze stworzeniem właściwego systemu jego dostarczania (transportu). Obecnie około 70% gazu ziemnego przesyłane jest gazociągami, a pozostały wolumen transportuje się w formie skroplonej – LNG (ang. Liquefied Natural Gas). W technologii LNG zamienia się fazę gazową na fazę ciekłą. Gaz ziemny w warunkach ciśnienia atmosferycznego ochładza się do temperatury - 163°C, w której zmniejsza swoją objętość o około 600 razy. Umożliwia to ekonomicznie opłacalny transport drogą morską z wykorzystaniem odpowiednio wyposażonych (m. in. w zbiorniki kriogeniczne) statków zwanych metanowcami (gazowcami). Zwiększający się w ostatnich latach wolumen gazu ziemnego (30% całkowitego światowego eksportu) transportowanego w zbiornikach kriogenicznych gazowców w coraz istotniejszy sposób podkreśla rolę środków transportu morskiego w łańcuchu dostaw tego nośnika energii. Ich wykorzystanie umożliwia dostarczanie gazu ziemnego na rynki, gdzie przesył gazociągami albo z przyczyn technicznych, albo ekonomicznych jest niemożliwy. Stanowią one wówczas jedyny gwarant dostarczania gazu ziemnego we właściwe miejsce, we właściwym czasie i po akceptowalnych kosztach, wypełniając tym samym strategiczny cel odpowiednio zorganizowanego i funkcjonującego łańcucha dostaw.

Bezpieczeństwo dostaw
Bezpieczeństwo (pewność) dostaw jest w opinii autora najważniejszym elementem składowym bezpieczeństwa energetycznego, a te z kolei jest jednym z aspektów bezpieczeństwa ekonomicznego. W ten sposób można określić etymologię pojęcia bezpieczeństwa dostaw. Co do jego istoty, w chwili obecnej trudno jest znaleźć jedną trafną i kompleksowo ujmującą problem definicję bezpieczeństwa energetycznego, tym samym dylemat właściwego sformułowania pojęcia przenosi się także na bezpieczeństwo dostaw. Z punktu widzenia horyzontu czasowego można rozważać bezpieczeństwo w wymiarze: krótkoterminowym (taktyczne), średnioterminowym (operacyjne) i długoterminowym (strategiczne). W strategii energetycznej państwa dominuje zainteresowanie średnio i długookresowym bezpieczeństwem energetycznym. Należy także pamiętać, że czynniki determinujące poziom bezpieczeństwa energetycznego położone są poza obszarem funkcjonowania krajowych gospodarek. Jest ono wypadkową wielu zewnętrznych uwarunkowań ich funkcjonowania. Z drugiej strony dla odbiorcy znaczenie drugorzędne ma fakt, czy przyczyna braku dostępu do energii znajduje się w gminie, przedsiębiorstwie energetycznym, czy też poza granicami kraju. (...)

Ostatnio zmieniany czwartek, 09 październik 2014 11:42

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj