logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Możliwości rozwojowe oraz rola terminala LNG w Świnoujściu na rynku gazowym Bałtyku oraz Europy północnej i wschodniej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wstęp
Terminal LNG w Świnoujściu jest największą inwestycją portową ostatnich dziesięcioleci. Co więcej, jest to inwestycja wprowadzająca nowy ładunek oraz związaną z nim technologię do krajowego sektora portowego. Pomimo tego, że główną przesłanką decydującą o realizacji inwestycji były względy geopolityczne i strategiczne (zapewnienie dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych dla Polski) istotnym wyzwaniem jest określenie możliwości rynkowego wykorzystania terminala w Świnoujściu.

Dotyczy to zarówno roli jaką terminal będzie spełniał w tym rejonie Europy, zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i handlowego. Bez wątpienia, jako główny obszar wykorzystania obiektu wskazać można dostawy gazu sieciowego na krajowy rynek (import), jednakże w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej alternatywnych możliwości zatrudnienia dla terminalu.

Projekt - Terminal LNG Świnoujście
W sierpniu 2008 roku Rząd Polski podjął uchwałę, w której budowa terminalu LNG uznana została za inwestycję strategiczną dla interesu naszego kraju. Przesłanką takiej decyzji był plan dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu ziemnego oraz zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po wstępnych analizach lokalizacyjnych, jako optymalne miejsce realizacji projektu wybrano Świnoujście. Prace nad projektem technicznym terminalu zakończono w 2009 roku, a rok później podpisana została umowa z wykonawcą projektu. Zakończenie budowy terminala planowane jest na 30 czerwca 2014 roku. Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jednocześnie istnieć będzie możliwość zwiększenia zdolności operacyjnej do 7,5 mld m sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym jest on zlokalizowany.
Podstawowymi planowanymi elementami funkcjonalnymi terminala są:

  • Pirs wyposażony w stanowisko rozładunkowe oraz instalacje bezpieczeństwa (głębokość akwenów portowych wynosząca 14,5 metra),
  • Dwa zbiorniki na LNG o pojemności 160 tys. metrów sześciennych każdy,
  • Stacja regazyfikacji LNG.

Infrastruktura portowa umożliwi obsługę statków zbiornikowych LNG o wielkości od 90 do 200 tys. m sześc. pojemności i zanurzeniu do 12,5 metra.
Można więc przyjąć dla dalszych celów analitycznych, że poziom podaży rynkowej odnoszącej się do usług przeładunku, magazynowania i regazyfikacji wynosi 5 mld m sześc. rocznie. Warto również podkreślić, że terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszym, dużym terminalem gazowym budowanym na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do jego późniejszej strategicznej pozycji na bałtyckim rynku gazowym. (...)

Ostatnio zmieniany środa, 14 sierpień 2013 09:50

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj