logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Możliwości rozwojowe oraz rola terminala LNG w Świnoujściu na rynku gazowym Bałtyku oraz Europy północnej i wschodniej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wstęp
Terminal LNG w Świnoujściu jest największą inwestycją portową ostatnich dziesięcioleci. Co więcej, jest to inwestycja wprowadzająca nowy ładunek oraz związaną z nim technologię do krajowego sektora portowego. Pomimo tego, że główną przesłanką decydującą o realizacji inwestycji były względy geopolityczne i strategiczne (zapewnienie dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych dla Polski) istotnym wyzwaniem jest określenie możliwości rynkowego wykorzystania terminala w Świnoujściu.

Dotyczy to zarówno roli jaką terminal będzie spełniał w tym rejonie Europy, zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i handlowego. Bez wątpienia, jako główny obszar wykorzystania obiektu wskazać można dostawy gazu sieciowego na krajowy rynek (import), jednakże w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej alternatywnych możliwości zatrudnienia dla terminalu.

Projekt - Terminal LNG Świnoujście
W sierpniu 2008 roku Rząd Polski podjął uchwałę, w której budowa terminalu LNG uznana została za inwestycję strategiczną dla interesu naszego kraju. Przesłanką takiej decyzji był plan dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu ziemnego oraz zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Po wstępnych analizach lokalizacyjnych, jako optymalne miejsce realizacji projektu wybrano Świnoujście. Prace nad projektem technicznym terminalu zakończono w 2009 roku, a rok później podpisana została umowa z wykonawcą projektu. Zakończenie budowy terminala planowane jest na 30 czerwca 2014 roku. Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na odbiór 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.

Jednocześnie istnieć będzie możliwość zwiększenia zdolności operacyjnej do 7,5 mld m sześc., bez konieczności powiększania terenu, na którym jest on zlokalizowany.
Podstawowymi planowanymi elementami funkcjonalnymi terminala są:

  • Pirs wyposażony w stanowisko rozładunkowe oraz instalacje bezpieczeństwa (głębokość akwenów portowych wynosząca 14,5 metra),
  • Dwa zbiorniki na LNG o pojemności 160 tys. metrów sześciennych każdy,
  • Stacja regazyfikacji LNG.

Infrastruktura portowa umożliwi obsługę statków zbiornikowych LNG o wielkości od 90 do 200 tys. m sześc. pojemności i zanurzeniu do 12,5 metra.
Można więc przyjąć dla dalszych celów analitycznych, że poziom podaży rynkowej odnoszącej się do usług przeładunku, magazynowania i regazyfikacji wynosi 5 mld m sześc. rocznie. Warto również podkreślić, że terminal LNG w Świnoujściu jest pierwszym, dużym terminalem gazowym budowanym na Morzu Bałtyckim, co jest szczególnie istotne w odniesieniu do jego późniejszej strategicznej pozycji na bałtyckim rynku gazowym. (...)

Ostatnio zmieniany środa, 14 sierpień 2013 09:50

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj