logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin logistycznym wsparciem ruchu pasażerskiego w Polsce

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Współcześnie miasta cechuje mnogość przepływów strumieni logistycznych. Zbyt duże ich nagromadzanie w ograniczonej przestrzeni, w dużym stopniu prowadzi do dysfunkcjonalności poszczególnych subsystemów miejskiego organizmu. Sytuacja ta przyczynia się do tego, że miasta stają w obliczu kryzysu transportowego i komunikacyjnego.

Nakładają się na to postępujące zmiany stylu życia mieszkańców, jak również decentralizacja aktywności społeczeństwa. Metodą dzięki której można zapobiec powyższym zjawiskom powinna stać się logistyka miejska, której zadaniem jest koordynowanie, organizowanie i zarządzanie przepływami zasobów miedzy miejskimi subsystemami, ze szczególnym uwzględnieniem racjonalizacji przepływów ładunków i osób. Cechą charakteryzującą koncepcję logistyki miejskiej jest jej interdyscyplinarność, która może stać się nie tylko czynnikiem wpływającym na usprawnienie miasta, ale determinantą jego rozwoju, wpływając na sferę ekonomiczną, ekologiczną i społeczną, a tym samym do poprawy jakości życia mieszkańców.

Bardzo ważnym elementem sprawnego funkcjonowania miasta, jest planowanie przestrzenne i planowanie transportu. Transport jest jednym z najważniejszych czynników determinujących poziom rozwoju gospodarczego miasta, kraju, co można znaleźć w teorii rozwoju regionalnego. Można więc uznać, że system transportowy to uporządkowana całość wszystkich gałęzi transportu działających na danym terenie, obejmująca cały majątek trwały i obrotowy transportu, czynnik ludzki oraz powiązania międzygałęziowe.

W obecnych czasach, coraz bardziej istotnym czynnikiem warunkującym rozwój gospodarczy miast czy regionów staje się zastosowanie do masowych przewozów pasażerskich transportu lotniczego. Wiąże się to m.in. z usprawnieniem komunikacji pomiędzy miastami czy regionami, z aktywizacją mobilności obywateli, jak również z szeroko rozumianym rozwojem turystyki. Infrastruktura transportu lotniczego jest ściśle powiązana z infrastrukturą innych gałęzi transportu. Składają się na nią zarówno elementy liniowe (drogi lotnicze), jak i elementy punktowe (lądowiska, lotniska, porty lotnicze bądź międzynarodowe porty lotnicze). W porcie lotniczym następuje zetknięcie się środków transportu naziemnego z samolotem. Jest to ważny element, który wpływa na płynność ruchu odbywającego się drogą powietrzną i wymaga on konieczność koordynacji ruchu lotniczego oraz dowozowo-odwozowych środków transportu.

Cel i metody
Celem artykułu było zaprezentowanie wybranych informacji dotyczących nowopowstałego portu lotniczego w Modlinie, ze szczególnym wskazaniem na rolę portu w rozwój regionu. Posłużono się w tym celu metodą opisową, analizą dokumentacji źródłowej, prezentacjami graficznymi oraz literaturą przedmiotu. (...)

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 lipiec 2013 11:34

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty…

Goodyear testuje inteligentne opony i system zarządzania dla autonomicznej floty

Jako wieloletni lider w zarządzaniu oponami zespołów wyścigowych oraz flot ciężarowych i lotniczych, Goodyear Tire...

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we…

Europejska ekspansja Grupy Mainfreight - operator otworzył nowy oddział we Włoszech

Mainfreight Europe, będący częścią nowozelandzkiej Grupy Mainfreight, ogłosił otwarcie kolejnego europejskiego oddziału, tym razem we...

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Trzech przewoźników na jednym blankiecie - ruszył Pakiet Podróżnika

Podróżni w całej Polsce mogą już kupić pakiet biletów na przejazdy trzech przewoźników - PKP...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj