logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wpływ infrastruktury transportu na lokalizację aktywności gospodarczej - analiza aspektów teoretycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Celem artykułu jest próba teoretycznego przedstawienia, w kontekście teorii aglomeracji, wpływu rozwoju infrastruktury transportu na decyzje lokalizacyjne aktywności ekonomicznej.

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla działalności gospodarczej. W zależności od nastawienia rynkowego przedsiębiorstw (na przykład bliskość rynku zbytu) wybierają one lokalizację, która umożliwi maksymalizację użyteczności celu jaki stawia sobie dany podmiot.
Transport jest jednym z kluczowych czynników w teorii lokalizacji aktywności ekonomicznej, zarówno w odniesieniu do ogółu przedsiębiorstw, jak i do przedsiębiorstw transportowych i logistycznych. W większości teorii dotyczących lokalizacji koszty związane z pokonaniem odległości były jednym z głównych czynników decydujących o wyborze miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie koszty transportu w dalszym ciągu są podstawą decyzji o wyborze lokalizacji, jednak spojrzenie na rolę transportu w strategii lokalizacji firmy zmienia się. Dążenie do wzrostu szybkości i złożoność procesów dystrybucyjnych powoduje, że coraz więcej firm korzysta z usług wyspecjalizowanych podmiotów logistycznych w celu realizacji swoich zadań transportowych. Wraz z coraz bardziej powszechnym stosowaniem zasady Just-in-time, coraz większe znaczenie dla niezawodności terminów dostaw ma rozwój infrastruktury. Kluczowym elementem w tym procesie jest czynnik czasu. Czas odgrywa decydującą rolę w sprawnej i efektywnej realizacji operacji transportowych.
W Polsce, w ostatnich latach, budowanych i modernizowanych jest wiele dróg, co w znacznym stopniu zmienia dostępność transportową różnych regionów i warunkuje decyzje dotyczące lokalizacji działalności gospodarczej. Ma to znaczenie zarówno w przypadku lokalizacji podmiotów działających w skali kraju, regionu czy aglomeracji miejskiej.

Problem lokalizacji działalności w świetle teorii aglomeracji
Lokalizacja aktywności gospodarczej w przestrzeni odbywa się przy uwzględnieniu różnych czynników, w szczególności kosztów inwestycji, ale także dostępności transportowej do czynników produkcji oraz rynków zbytu. Koszty transportu wynikające z potrzeby pokonywania odległości oraz koszt czasu niezbędnego na przemieszczanie osób i ładunków, w znacznym stopniu wpływają na decyzje lokalizacyjne. Wybór lokalizacji uwzględniający potrzebę bliskości na przykład rynku zbytu lub bliskość zaopatrzenia, ma wpływ na wysokość kosztów transportu, a tym samym wpływa na rentowność firmy. Między lokalizacją aktywności gospodarczej i obszarami zbytu zachodzi współzależność, gdyż lokalizacja określa przestrzenny zasięg obszaru rynkowego, a tym samym jest jednym z wyznaczników optymalnej lokalizacji przedsiębiorstw.
Koncentracja, czyli skupienie w bliskim sąsiedztwie podmiotów gospodarczych, będąca wynikiem dążenia tych podmiotów do realizacji konkretnych celów i osiągnięcia określonych korzyści ekonomicznych, nazywana jest w literaturze aglomeracją.

Artykuł zawiera 19100 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 3/2013

Ostatnio zmieniany środa, 29 styczeń 2014 11:02
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Kody kreskowe w poznańskim szpitalu

Szpital Wojewódzki w Poznaniu rozpoczyna projekt w zakresie wykorzystania kodów kreskowych GS1, które pozwolą nie...

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

Pokaz innowacyjnych rozwiązań w ramach Internetu Rzeczy w Poznaniu

20 października w siedzibie firmy Talex odbyła się prezentacja nowatorskiego projektu Wielkopolskiego Internetu Rzeczy (WIR)....

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot…

Pierwsza w Polsce prezentacja innowacyjnego systemu zintegrowanych rozwiązań dla flot Goodyear Proactive Solutions

Goodyear Tire & Rubber Company wprowadził na polski rynek nową, paneuropejską usługę Goodyear Proactive Solutions....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj