logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane zagadnienia związane z przewozami ładunków szybko psujących się na terenie Unii Europejskiej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Globalizacja i zniesienie granic celnych w Unii Europejskiej stworzyło nowe możliwości świadczenia usług przewozowych dla polskich przedsiębiorstw transportowych na terenie Europy Zachodniej. Firmy polskie są konkurencyjne cenowo, jak również pod względem jakości świadczonych usług, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane przez zachodnich spedytorów jako podwykonawcy. Przedsiębiorstwa te jednak muszą doskonale znać rynek, przepisy i obyczaje panujące w krajach wspólnoty.


Według analiz polskiego Ministerstwa Gospodarki, wielkość polskiego eksportu do krajów UE w grupie artykułów rolno - spożywczych w 2012 roku wyniosła 13 351,1 mln euro, co o 12,1% przewyższa poziom z 2011 roku. Natomiast import artykułów w tej grupie stanowił 9 073,7 mln euro i zanotował wzrost około 3% w stosunku do roku poprzedniego. Największym odbiorcą polskiej żywności pozostają Niemcy. W ub. r. sprzedaż artykułów rolno - spożywczych do tego kraju przekroczyła 3,5 mld euro i zanotowała wzrost o około 11% w porównaniu z rokiem poprzednim. Drugim pod względem wielkości odbiorcą jest Wielka Brytania, a na trzecim miejscu - Republika Czeska. Ogólne obroty towarowe Polski w imporcie i eksporcie z wybranymi krajami UE przedstawia tabela 1.

Polskie przedsiębiorstwa transportowe bardzo prężnie działają na rynku europejskim. Zgodnie z danymi Eurostat w 2011 roku, zajęły one 2 miejsce w Unii pod względem wykonanej pracy przewozowej (207,7 mld tkm); na pierwszej pozycji plasowały się Niemcy (323,8 mld tkm), a na trzecim miejscu Hiszpania (206,8 mld tkm).
Międzynarodowe przewozy żywności w transporcie drogowym regulują przepisy umowy ATP, określające między innymi warunki transportu ładunków żywnościowych (tabela 2) oprócz owoców i mrożonych warzyw. Ponieważ umowa ATP nie obejmuje wszystkich rodzajów ładunków żywnościowych, przewoźnicy powinny kierować się zaleceniami producentów. Ładunki te muszą być umieszczane we wnętrzu czystej naczepy i być odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy uszkodzeniu w czasie transportu. Ponadto ułożenie towarów powinno zapewniać prawidłową cyrkulację schładzanego powietrza wewnątrz naczepy.


Artykuł zawiera 16000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 4/2013

Ostatnio zmieniany czwartek, 15 maj 2014 10:15
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj