logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wybrane zagadnienia związane z przewozami ładunków szybko psujących się na terenie Unii Europejskiej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Globalizacja i zniesienie granic celnych w Unii Europejskiej stworzyło nowe możliwości świadczenia usług przewozowych dla polskich przedsiębiorstw transportowych na terenie Europy Zachodniej. Firmy polskie są konkurencyjne cenowo, jak również pod względem jakości świadczonych usług, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane przez zachodnich spedytorów jako podwykonawcy. Przedsiębiorstwa te jednak muszą doskonale znać rynek, przepisy i obyczaje panujące w krajach wspólnoty.


Według analiz polskiego Ministerstwa Gospodarki, wielkość polskiego eksportu do krajów UE w grupie artykułów rolno - spożywczych w 2012 roku wyniosła 13 351,1 mln euro, co o 12,1% przewyższa poziom z 2011 roku. Natomiast import artykułów w tej grupie stanowił 9 073,7 mln euro i zanotował wzrost około 3% w stosunku do roku poprzedniego. Największym odbiorcą polskiej żywności pozostają Niemcy. W ub. r. sprzedaż artykułów rolno - spożywczych do tego kraju przekroczyła 3,5 mld euro i zanotowała wzrost o około 11% w porównaniu z rokiem poprzednim. Drugim pod względem wielkości odbiorcą jest Wielka Brytania, a na trzecim miejscu - Republika Czeska. Ogólne obroty towarowe Polski w imporcie i eksporcie z wybranymi krajami UE przedstawia tabela 1.

Polskie przedsiębiorstwa transportowe bardzo prężnie działają na rynku europejskim. Zgodnie z danymi Eurostat w 2011 roku, zajęły one 2 miejsce w Unii pod względem wykonanej pracy przewozowej (207,7 mld tkm); na pierwszej pozycji plasowały się Niemcy (323,8 mld tkm), a na trzecim miejscu Hiszpania (206,8 mld tkm).
Międzynarodowe przewozy żywności w transporcie drogowym regulują przepisy umowy ATP, określające między innymi warunki transportu ładunków żywnościowych (tabela 2) oprócz owoców i mrożonych warzyw. Ponieważ umowa ATP nie obejmuje wszystkich rodzajów ładunków żywnościowych, przewoźnicy powinny kierować się zaleceniami producentów. Ładunki te muszą być umieszczane we wnętrzu czystej naczepy i być odpowiednio zabezpieczone, aby nie uległy uszkodzeniu w czasie transportu. Ponadto ułożenie towarów powinno zapewniać prawidłową cyrkulację schładzanego powietrza wewnątrz naczepy.


Artykuł zawiera 16000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka 4/2013

Ostatnio zmieniany czwartek, 15 maj 2014 10:15
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj