logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rozwój transportu intermodalnego a wzrost atrakcyjności inwestycyjnej aglomeracji poznańskiej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Kiedy 26 kwietnia 1956 roku Malcolm McLean na pokładzie przerobionego tankowca "Sea - Land" ekspediował z Newark do Houston pierwsze 58 35-stopowych kontenerów z pewnością nie przypuszczał, że jego wynalazek w ciągu kilku następnych dekad zrewolucjonizuje nie tylko transport, ale będzie jednym z podstawowych wehikułów internacjonalizacji i globalizacji, dokonując znacznych przeobrażeń w przemyśle i handlu na całym świecie, przyczyniając się do przyspieszenia rozwoju regionów, w których obrót i przewóz kontenerów odbywa się dzisiaj najsprawniej i najefektywniej.

Prace przeładunkowe w portach morskich, które jeszcze w latach 50. i 60. XX wieku wykonywali dokerzy głównie siłą własnych mięśni, nie były ani szybkie, ani nadmiernie bezpieczne, ale z pewnością kosztowne. Koszt przeładowania 1 tony typowych towarów drobnicowych wynosił ówcześnie bez mała 6 USD. Wprowadzenie kontenerów obniżyło ten koszt do zaledwie 16 centów. Dziś podstawowa operacja, czyli przeniesienie kontenera z ładowni statku na terminal kosztuje od kilkudziesięciu do około 200 USD. Dla przykładu, w DCT w Gdańsku koszt ten wynosi 92 euro za pełen kontener 20-stopowy i 106 euro za 40-stopowy. Trzeba jednak pamiętać, że do współczesnych kontenerów można zapakować ładunek o masie sięgającej aż 30 t, a zatem w przeliczeniu na 1 t, nawet nominalnie jest to tyle samo lub mniej, niż 50 lat temu. A jeśli uwzględni się skumulowaną inflację w tym okresie, to okaże się, że koszt ten jest dużo niższy, niż ówcześnie. Skrócił się również czas przeładunku. Już pod koniec lat 60. XX wieku kontenerowce płynące z Japonii do portów na zachodnim wybrzeżu USA i z powrotem spędzały w portach tylko 3 dni, podczas gdy ich tradycyjni konkurenci (typowe drobnicowce) aż 20. Dzięki temu liczba rejsów w ciągu roku na 1 statek zwiększyła się z 9 do 15. Zastosowanie ogromnych suwnic nadbrzeżnych oraz innych urządzeń transportowych i przeładunkowych, pozwalających sprawnie i szybko przemieszczać kontenery w obrębie terminali - mimo zdecydowanego wzrostu ładowności kontenerowców - spowodowało, że czas przeładunku rzadko przekracza dobę, a przeniesienie kontenera z ciągnika terminalowego na statek lub odwrotnie zajmuje 2 - 3 minuty. Dzięki krótszym postojom w portach można było przewieźć więcej przy wykorzystaniu tej samej liczby statków, a tym samym spadały koszty stałe zakupu i utrzymania floty. Obniżały się one także dzięki temu, że coraz nowocześniejsze kontenerowce wymagały coraz mniej członków załogi. Na początku lat 70. XX wieku wodowane w Niemczech kontenerowce miały ładowność 3 000 TEU (Twenty - Foot Equivalent Unit) i były obsługiwane przez 38 członków załogi. Współcześnie, największe kontenerowce są w stanie przewieźć aż 18 270 TEU przy załodze liczącej zaledwie 13 członków, choć standardowo tworzy ją 19 oficerów i marynarzy. Tak ogromny wzrost ładowności oznacza osiągnięcie znacznych efektów skali. Mimo wzrostu wielkości kontenerowców konstruktorzy zadbali, aby kolejne generacje zużywały coraz mniej paliwa (w przeliczeniu na jednostkę ładowności) i tym samym generowały coraz niższe koszty eksploatacyjne, a równocześnie niższe koszty zewnętrzne.


Artykuł zawiera 21580 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 12 sierpień 2015 14:03
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj