logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza wybranych miast polskich pod kątem funkcjonowania miejskiego transportu towarowego Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Miejski transport towarowy jest systemem dynamicznym o bardzo dużej złożoności, wynikającej między innymi ze znacznej liczby zróżnicowanych jego uczestników (dostawców usług logistycznych, nadawców, odbiorców, władze miast i regionów, mieszkańców i odwiedzających miasta itp.), licznych ograniczeń (np. regulacji dotyczących ruchu drogowego), fragmentacji przepływów dóbr, która ogranicza efektywność realizowanych przewozów, newralgicznych połączeń w łańcuchu dostaw (przeładunki, kontakty z klientami, realizacje dostaw ostatniego kilometra), a także ryzyka występowania konfliktów między oczekiwaniami poszczególnych interesariuszy (np. mieszkańców i przewoźników).

Problemy te przysparzają znacznych trudności w organizacji przewozów, z tego też względu podejmowane są coraz częściej inicjatywy ukierunkowane na wdrażanie rozwiązań pozwalających na bardziej efektywne zarządzanie procesami przewozu i realizacji dostaw w miastach.
Jednym z kluczowych czynników niezbędnych do zapanowania nad rosnącym brakiem uporządkowania w obrębie miejskiego transportu towarowego oraz warunkującym jego zrównoważony rozwój jest efektywne zarządzanie przepływami dóbr pomiędzy poszczególnymi stronami zaangażowanymi w mniejszym lub większym stopniu w jego funkcjonowanie. Brak danych na temat strumieni ładunków, kierunku ich przepływu, struktury itp. przyczynia się do trudności w zapanowaniu nad nimi i kierowaniu w sposób ograniczający ich negatywne oddziaływanie na organizm miejski, a w szczególności na środowisko i mieszkańców. Aspekty te zostały uwzględnione w wielu europejskich projektach, ukierunkowanych na rozwój zrównoważonego miejskiego transportu towarowego, takich jak BESTUFS/BESTUFS II, CITYLOG, CITYMOVE, SUGAR, czy C-LIEGE. Również dokumenty wskazujące kierunki rozwoju systemów transportowych w Europie zwracają uwagę na te zagadnienia. Uwypuklono je między innymi w "Planie działań na rzecz mobilności w miastach", opublikowanym przez Komisję Europejską.

Punktem wyjścia dla określania przepływów informacyjnych niezbędnych dla skutecznego zarządzania transportem towarowym w mieście jest dogłębna analiza ex ante bieżącej sytuacji i stanu danego systemu (miasta) oraz właściwa identyfikacja występujących w danej strukturze miejskiej problemów. Warto zauważyć, że na ogół problemy dotyczące przewozu towarów, występujące w różnych miastach mają podobny charakter, jednakże specyfika samych miast sprawia, iż konieczne jest stosowanie uszczegółowionej oceny, pozwalającej na opracowanie rekomendacji odnośnie rozwiązań, które mogą poprawić funkcjonowanie przewozów towarowych w obrębie danego miasta.

Zaprezentowane niżej rezultaty stanowią wynik pierwszego etapu prac badawczych podjętych w ramach projektu "Badanie potrzeb informacyjnych środowiska heterogenicznego w systemie zrównoważonego miejskiego transportu towarowego", realizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie, którego celem jest określenie struktur danych istotnych dla funkcjonowania zrównoważonego miejskiego transportu towarowego, ustalenie źródeł ich pozyskiwania, stopnia oraz zakresu integracji, a także wskazanie metod ekstrakcji wiedzy z pozyskiwanych zasobów danych i informacji, niezbędnej dla poprawy sprawności przewozów towarowych w miastach.

Artykuł zawiera 33090 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 listopad 2015 11:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza, która...

OT Logistics przystępuje do akcji „Stop nieuczciwym pracodawcom”

OT Logistics przystępuje do akcji „Stop nieuczciwym pracodawcom”

Grupa Kapitałowa OT Logistics przystąpiła do akcji „Stop nieuczciwym pracodawcom”, której celem jest wspieranie pracowników...

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj