logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Działania na rzecz zrównoważonego miejskiego transportu towarowego w polskich miastach - ocena i perspektywy rozwoju Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Organizacja przewozów realizowanych na obszarach zurbanizowanych w sposób umożliwiający spełnienie postulatów rozwoju zrównoważonego jest zadaniem złożonym. W porównaniu z przewozami odbywającymi się poza tymi obszarami nastręcza zdecydowanie więcej trudności w zakresie planowania i nadzoru.

Wymaga również znacznych nakładów inwestycyjnych z tym związanych. Rosnące nieuporządkowanie przewozów towarowych w miastach, wynikające ze zwiększającego się zapotrzebowania na przewozy, które jest skutkiem stale rosnącej liczby użytkowników miast, wzmaga wiele problemów związanych z oddziaływaniem systemu transportowego na środowisko miejskie. Powoduje między innymi wzrost zanieczyszczenia i poziomu hałasu, wzmożone zagrożenie wypadkami oraz przyczynia się do powstawania efektu kongestii, który jest jednym z głównych utrudnień w realizacji zadań przewozowych zarówno w odniesieniu do przewozu ładunków, jak również osób w komunikacji zbiorowej i indywidualnej.
Powyższe aspekty sprawiają, że Unia Europejska w coraz większym stopniu zaczęła skupiać uwagę na problematyce zrównoważonego rozwoju systemów transportowych, uwzględniając przy tym również funkcjonowanie transportu towarowego w miastach. Redukcja emisji gazów cieplarnianych o 20% do roku 2020 jest jednym z kluczowych celów ustanowionych przez Komisję Europejską. Z uwagi na fakt, że ponad połowa z nich przypada na transport drogowy realizowany na obszarach miejskich uwypuklono ten obszar działań jako jeden z kluczowych. Negatywne skutki miejskich przewozów towarów w zakresie zużycia energii i zanieczyszczenia powietrza spowodowane są głównie niskim poziomem współpracy między partnerami w łańcuchu dostaw, jak również niską skutecznością systemów transportowych. To zatem stało się jednym z priorytetów programów Unii Europejskiej, w ramach których finansowane są podejmowane aktywności. Zostało to uwzględnione również w założeniach nowej perspektywy finansowanej. Program działań na lata 2014-2015 w ramach programu Horyzont 2020 uwypukla aspekty mobilności miejskiej, a w zadaniu MG5.2 koncentruje się bezpośrednio na zagadnieniach ograniczenia negatywnego oddziaływania i kosztów miejskiego transportu towarowego.

Ukierunkowanie Unii Europejskiej na problematykę zrównoważonej mobilności miejskiej i rozwoju przyjaznych środowisku systemów transportowych w miastach jest wyzwaniem dla polskich gmin i decydentów. Stawia przed nimi określone zadania i wskazuje cele, które nie są łatwe do osiągnięcia. Z drugiej strony daje szansę na pozyskiwanie środków finansowych na realizację przedsięwzięć, które umożliwią spełnienie oczekiwań. Przedstawiona analiza ma na celu zaprezentować aktualny zakres podejmowanych działań w polskich miastach. Stanowi to pierwszy etap prac podjętych w ramach projektu GRASS (GReen And Sustainable freight transport Systems in cities), realizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie we współpracy z the Institute of Transport Economics (Transportøkonomisk Institutt) z Oslo. Jego głównym celem jest określenie uwarunkowań dla wdrażania i rozwoju energooszczędnego miejskiego transportu towarowego w polskich i norweskich miastach oraz regionach, przy uwzględnieniu często sprzecznych oczekiwań głównych interesariuszy rynku przewozowego.

 

Artykuł zawiera 26690 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 23 luty 2016 13:27
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj