logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Wrocławski Węzeł Wodny Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Transport śródlądowy przez lata był w Polsce zaniedbywany, przez co znacznie pogorszyły się warunki żeglugowe na rzekach. Obecnie dominują przewozy na trasach krótkich i lokalnych, podejmowane są jednak kroki w celu zatrzymania procesu dekapitalizacji śródlądowych dróg wodnych.

Transport wodny ma wiele zalet, które nie są w pełni wykorzystywane. Żegluga śródlądowa ma marginalne znaczenie w systemie transportowym kraju. W porównaniu do innych polskich rzek Odra ma największe znaczenie dla transportu wodnego śródlądowego. W opracowaniu dokonano analizy stanu infrastruktury nawigacyjnej żeglugi śródlądowej na górnej Odrze, konkretnie w rejonie Wrocławskiego Węzła Wodnego.
Na Wrocławski Węzeł Wodny składają się zarówno elementy historycznej infrastruktury, które z powodzeniem służą po dzień dzisiejszy, jak i zmodernizowane śluzy i kanały. Węzeł był tworzony przez wiele wieków, przez co istniejące rozwiązania techniczne są różnorodne, a Wrocławski Węzeł Wodny jest uważany za jeden z najbardziej skomplikowanych i unikatowych węzłów w Europie.

Kształtowanie Wrocławskiego Węzła Wodnego
Wrocław założony został w miejscu, gdzie Odra stworzyła płytkie, szerokie koryto z licznymi wyspami, które znacznie ułatwiały jej pokonanie. W tym miejscu krzyżowały się szlaki lądowe oraz wodne - szlak bursztynowy (prowadził od Adriatyku po Bałtyk, przez tereny dzisiejszych Włoch, Austrii, Czech, Polski), szlak wschód-zachód z Niemiec, przez Nizinę Śląską w kierunku wschodnim oraz szlak odrzański prowadzący z Sudetów do Szczecina i dalej do Bałtyku.
Pomiędzy V a X wiekiem założono gród na Ostrowie Tumskim, co zapoczątkowało powstanie Wrocławskiego Węzła Wodnego. Wykonane zostały pierwsze prace przeobrażające koryto oraz brzeg. Wykonano obwałowania ziemne z aluwiów rzecznych oraz spiętrzono stan wody w korycie, co miało podwójny cel - ochronę przed najeźdźcami oraz zabezpieczenie przed ekstremalnymi przyborami wody. Podobnie umacniane były inne wyspy w korycie Odry, co powodowało ich utrwalenie i dało podstawy do tworzenia miasta.

Pierwszą utworzoną we Wrocławiu drogą wodną był Śródmiejski Węzeł Wodny. Właśnie na tej drodze powstały w XIV wieku pierwsze stopnie wodne - najpierw Piaskowy, potem Mieszczański, nastąpiło przyspieszenie nurtu wykorzystane w celach energetycznych - do zasilania młynów i warsztatów rzemieślniczych. Od XV wieku wykonywane były kolejne przekopy, co zwiększało rolę Śródmiejskiego Węzła Wodnego w żegludze. Tutaj powstała również w 1792 roku pierwsza wrocławska śluza - śluza Piaskowa. Śródmiejski Węzeł Wodny największe oblężenie przeżywał pod koniec XIX wieku, kiedy towary po nim transportowane były barkami o ładowności 450 ton. Jednak z powodu coraz większych potrzeb transportowych zdecydowano się na budowę nowych dróg wodnych z ominięciem centrum Wrocławia. Znaczenie Śródmiejskiego Węzła Wodnego malało i dziś pełni on rolę trasy rekreacyjnej do przewozu pasażerów.

Artykuł zawiera 77000 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany środa, 11 maj 2016 06:48
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj