logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Polityka Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia efektywności ekonomicznej i środowiskowej transportu. Cz. 1. Poprawa efektywności energetycznej transportu Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zgodnie z inicjatywą przewodnią "Europa efektywnie korzystająca z zasobów", ustanowioną w ramach Strategii Europa 2020, nadrzędnym celem europejskiej polityki transportowej jest pomoc w stworzeniu systemu, który oferuje usługi mobilności wysokiej jakości przy mniejszym korzystaniu z zasobów. W praktyce oznacza to, że transport musi zużywać mniej energii, korzystać z energii ekologicznej i lepiej wykorzystywać nowoczesną infrastrukturę. Sprostanie tym wyzwaniom stanowiło zasadniczy cel artykułu.

Analiza literatury i danych wtórnych pozwoliły na wskazanie średniookresowych i długookresowych celów unijnej polityki transportowej na rzecz racjonalizacji zużycia energii w transporcie. Wykorzystując dane ilościowe i jakościowe oraz znając w zarysie cel artykułu podjęto próbę oceny dotychczasowych działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej transportu w kontekście potrzeb energetycznych zgłaszanych przez ten sektor.

Istota efektywności energetycznej
Efektywność energetyczna jest jednym z głównych wyzwań średniookresowej strategii rozwoju Unii Europejskiej (UE) Europa 2020 i jej inicjatyw przewodnich: Europa efektywnie korzystająca z zasobów i Unia innowacji. Uczynienie z zasobooszczędnego gospodarowania przewodniej zasady polityki UE stanowiło podstawę do opracowania wspólnej, spójnej i zrównoważonej wizji wykorzystywania zasobów, zwiększenia konkurencyjności poszczególnych gospodarek i całej UE oraz polepszenia dobrobytu społeczeństw obecnych oraz przyszłych. Tak ambitne wyzwania wymagają odpowiednich i szybkich działań na wielu płaszczyznach, w tym w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej i oszczędzania energii.

Efektywność energetyczna należy do najbardziej opłacalnych sposobów zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń. Pod wieloma względami efektywność energetyczną można postrzegać jako największe źródło energii, jakim dysponuje Europa. Z tego powodu UE wyznaczyła sobie za cel zmniejszenie do 2020 roku pierwotnego zużycia energii o 20% w porównaniu z prognozami. Cel ten został wskazany w komunikacie Komisji "Energia 2020" jako istotny krok na drodze do realizacji długoterminowych celów w zakresie energii i klimatu. Dążąc do realizacji przyjętych założeń, w 2011 roku Komisja Europejska (KE) opracowała kompleksowy, nowy plan na rzecz efektywności energetycznej. W dokumencie tym wskazano, że największy potencjał w zakresie oszczędności energii mają budynki. Na drugim miejscu pod względem potencjału dużych oszczędności energii znajduje się transport, a następnie przemysł.

Artykuł zawiera 23 530 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

 

 

Polityka Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia efektywności ekonomicznej i środowiskowej transportu. Cz. 2. Dekarbonizacja transportu

Ostatnio zmieniany wtorek, 20 wrzesień 2016 13:33
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj