logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Konkurencja i komplementarność transportu lotniczego i kolejowego w Unii Europejskiej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rynek Kolei Dużych Prędkości oraz transportu lotniczego jest poddany ścisłej konkurencji. Rynki te charakteryzują się korzyścią skali (w tym: przestrzeni oraz gęstości siatki połączeń). Co więcej, oba te rynki wykazują wyraźnie cechy zewnętrzne oddziaływania na inne subrynki. I wreszcie, te rynki odznaczają się wysokim stopniem dynamiki i dużej niepewności.

Otwarcie kolei dużych prędkości przyczyniło się do uzyskania dużego udziału w rynku przez transport kolejowy w segmencie obsługi połączeń pasażerskich na połączeniach, gdzie wcześniej dominował transport lotniczy. Obecnie obok połączeń pomiędzy: Paryż-Lyon i Madryt-Sewilla, także i na wybranych trasach w szczególności w Niemczech i Wielkiej Brytanii, ceny za przewóz pasażerów transportem kolejowym kształtują się na podobnym poziomie jak w przypadku transportu lotniczego.
Na kilku lotniskach europejskich, m.in. we Frankfurcie i w Paryżu CDG, istnieją stacje Kolei Dużych Prędkości. Z jednej strony transport lotniczy konkuruje z kolejowym, a z drugiej te dwie gałęzie transportu są wobec siebie komplementarne. Pasażer korzystający z usług transportu lotniczego w dużych portach lotniczych może dokonać transferu do tych miast gdzie oferta transportu kolejowego jest bardziej atrakcyjna, bądź też na danym odcinku nie ma odpowiedniej alternatywy w przemieszczaniu. Ponadto na niektórych trasach pasażer może dokonać zakupu biletu lotniczego wraz z kolejowym i jednocześnie dokonać odprawy bagażowej do ostatecznego miejsca przeznaczenia.
W oparciu o tak przedstawione uwarunkowania określono cel badawczy niniejszego artykułu: wskazanie czynników determinujących udział w rynku transportu lotniczego i kolejowego.

W celu oceny udziału w rynku wybrano kilka najważniejszych połączeń, na których dochodzi do konkurencji transportu lotniczego i kolejowego.
Koleje dużych prędkości są zdefiniowane w Dyrektywie Europejskiej w sprawie interoperacyjności, gdzie pociągi kursują z maksymalną prędkością co najmniej 250 kilometrów na godzinę. Jednakże w celu ustalenia udziału w rynku, należy brać pod uwagę czas podróży, a nie prędkość maksymalną, osiąganą przez operatorów. Istnieje pewna rozbieżność pomiędzy pociągami dużych prędkości a konwencjonalnymi składami, np. w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji. W tych krajach konwencjonalne pociągi osiągają średnią prędkość większą od pociągów o wysokiej prędkości w Niemczech, nawet jeśli te ostatnie osiągają większą prędkość maksymalną.
W przypadku transportu lotniczego do porównania zostaną wybrani tradycyjni przewoźnicy sieciowi oraz przewoźnicy "low cost". Ci pierwsi z racji ograniczania kosztów dokonują zmiany oferty świadczonych usług, np. catering. Mimo, iż przewoźnicy niskokosztowi nie oferują przelotów w klasie biznes czy premium, to dają pasażerowi możliwość wykupienia specjalnego miejsca na pokładzie samolotu.

Artykuł zawiera 22380 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 październik 2016 14:15
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Lajon ponownie wybiera lwa

Lajon ponownie wybiera lwa

16 marca 2017, w autoryzowanej stacji serwisowej MAN JK Diesel Service w Rybniku, właściciele firmy...

Grupa Deutsche Post DHL planuje ograniczyć do zera emisję dwutlenku…

Grupa Deutsche Post DHL planuje ograniczyć do zera emisję dwutlenku węgla do 2050 r.

Grupa Deutsche Post DHL do 2050 r. ograniczy emisję dwutlenku węgla wytwarzanego przez działania z...

PEKAES otwiera nowoczesny terminal w Małopolsce

PEKAES otwiera nowoczesny terminal w Małopolsce

Operator logistyczny PEKAES uruchomił nową platformę cross-dockingową w Małopolsce, zmieniając w ten sposób lokalizację Oddziału...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj