logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rozwój konteneryzacji ze szczególnym uwzględnieniem polskich portów morskich Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przesyłanie towarów z wykorzystaniem statków i punktów ładunkowych w portach jest jedną z najstarszych form prowadzenia spedycji towarów. Porty morskie na całym świecie przez ostatnie 30 lat przechodziły znaczące przeobrażenia. Istotnym zmianom uległa między innymi struktura obrotów ładunkowych.

Przejawiało się to wzrostem przewozu ładunków przetworzonych, które transportowane były przede wszystkim w postaci zjednostkowanej. Ponadto wprowadzono nowe usługi o charakterze dystrybucyjno-logistycznym, rozwijały się również inne usługi związane z działalnością przemysłową jak integracja łańcucha transportowego, tworzenie klastrów. Przesyłki kontenerowe stanowią przyszłościową formę transportu morskiego, a do ich szczególnych zalet zaliczyć można: wysoką mobilność kontenerów, elastyczność w transporcie (kontenery specjalistyczne), mniejszy koszt frachtu, przewidywalność kosztów frachtu, łatwość przechowywania kontenerów w portach. Konteneryzacja zatem jest i była generatorem zmian, nie tylko w przystosowaniu portów i statków, ale także zmienia oblicze całego systemu transportowego. Porty europejskie nie pełnią już tylko roli punktów przeładunkowych, lecz stanowią podstawę alternatywnych rozwiązań transportowych związanych z innowacyjnością i nieustannym dążeniem do poprawy jakości obsługi klienta.

Rozwój konteneryzacji
Kontenery zaczęto masowo stosować w transporcie morskim na przełomie lat 60/70 XX wieku, okres ten oznaczał pierwszy etap konteneryzacji, który zrewolucjonizował przewozy ładunków drobnicowych drogą morską. Znaczący rozwój gospodarczy w Stanach Zjednoczonych lat 60. wpłynął na zwiększenie wymiany handlowej w Europie i tym samym wpłynął na powstawanie coraz to większej ilości stałych połączeń transatlantyckich począwszy od portu w Rotterdamie, a następnie w Bremen, Antwerpii oraz w Hamburgu. Ponadto nastąpił również znaczący rozwój przewozów kontenerowych pomiędzy Azją a Ameryką i Europą. Hong Kong będący wówczas pod jurysdykcją brytyjską intensywnie rozwinął światową wymianę handlową z USA i Europą Zachodnią, co spowodowało, że port Hong Kong stał się największym portem na świecie. Znaczący udział przewozów kontenerowych między Hong Kongiem a Chinami wywołał również szybki rozwój portów chińskich. Bardzo istotnym czynnikiem stały się szybkie dostawy towarów w relacji door to door. W tym celu zaczęto wprowadzać różne typy konstrukcji kontenerów oraz coraz to większe i szybsze statki morskie. Ideą łańcucha kontenerowego jest wzajemna współpraca poszczególnych gałęzi transportu w celu stworzenia trwałych powiązań transportowych.

Artykuł zawiera 12860 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 11 kwiecień 2017 07:00
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj