logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza niezawodności dostaw w transporcie chłodniczym Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ocenie usługi logistycznej najistotniejszą grupę stanowią kryteria typowo logistyczne. Wyróżnia się tu m.in. niezawodność realizowanych dostaw. Jest ona również jednym z najważniejszych ocenianych czynników decydujących o poziomie konkurencyjności przedsiębiorstwa, związanych z realizacją funkcji transportowych.

Niezawodność dostaw jako jeden z czynników warunkujących konkurencyjność obejmuje takie parametry jak: dokładność dostaw, kompletność dostaw, terminowość dostaw oraz utrzymywanie na względnie niskim dopuszczalnym poziomie ilościowych ubytków i bezbłędności w prowadzonej dokumentacji. Niezawodność oznacza, że dostawa zostanie zrealizowana zgodnie z wyznaczonym terminem, bez występowania uszkodzeń ładunków, faktury będą prawidłowo sporządzone, bez błędów, dostawa trafi w odpowiednie miejsce, a zgodność asortymentowa oraz ilość zamówionych produktów będą zgodne z zamówieniem. Niezawodność interpretowana jest również jako zdolność i wola dostarczania klientom dokładnej informacji związanej ze stanem realizowanego zamówienia, zaangażowanie dostawców lub sprzedawców w dotrzymywanie ustalonych w harmonogramie terminów dostaw, jak również obowiązek poinformowania klientów o sytuacji, gdy dostawa nie może zostać zrealizowana w wyznaczonym czasie lub kompletnie. Niezawodność usługi wg normy PN-EN 13816:2004 definiowana jest także jako "stopień, do którego klient może być pewny, że usługi będą dostarczone w oferowany sposób".

Analiza niezawodności dostaw jako czynnika wpływającego na satysfakcję klienta jest przedmiotem prowadzonych badań przez wielu autorów. Meng, Liang, Lin and Chen w prowadzonych badaniach ankietowych analizowali w ramach niezawodności dostaw: systemy szybkiej reakcji (Quick Response Systems), możliwość kompletnej obsługi klienta, integrację możliwości inwentaryzacji systemu, dostawy w terminie ładunków lotniczych, bezpieczeństwo systemu informacji, jakość usług wykonywanych przez pracowników linii montażowych i systemu dystrybucji. Wszystkie czynniki z uwzględnieniem stopnia ważności i satysfakcji są większe lub równe niż 0,6. Świadczy to o tym, że każdy z wymiarów osiąga poziom satysfakcji w zakresie niezawodności.
Studia literatury przedmiotu i przeprowadzone badania empiryczne potwierdziły istotność podjętego problemu badawczego, jakim jest możliwość dokonania analizy niezawodności dostaw z jakości nabywanych usług logistycznych na przykładzie transportu chłodniczego.

Niezawodność dostaw w ocenie usługodawców i usługobiorców
W celu dokonania oceny ważności niezawodności dostaw jako istotnego czynnika decydującego o poziomie konkurencyjności przedsiębiorstwa świadczącego usługi logistyczne w zakresie transportu chłodniczego przeprowadzono badania ankietowe. Prowadzone badania bezpośrednie miały charakter ilościowy. W badaniu ilościowym została wykorzystana metoda badań ankietowych w oparciu o kwestionariusz ankiety przygotowany zgodnie z zaleceniami literatury. Do realizacji celów badawczych został opracowany kwestionariusz ankiety badawczej skierowany do przedstawicieli przedsiębiorstw usługodawców i usługobiorców. Do badań pozyskano 46 przedsiębiorstw świadczących usługi logistyczne w obszarze drogowego transportu chłodniczego i przedsiębiorstw korzystających z powyższych usług.

Artykuł zawiera 19850 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 08 czerwiec 2017 08:31
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj